Eesti uudised

FOTOD | Laevavraki tõstmine jäi eile katki, täna õhtul minnakse uuele katsele (2)

Kristin Aasma, 7. august 2015, 11:38
Tallinnas Kadriorus endise tivoli alalt leitud laevavrakk enne äravedu Lennusadamasse 8. augustil 2015.Foto: Teet Malsroos
Eile õhtuks ja täna ööseks plaanitud aktsioon tõsta Kadriorus endise tivoli alal välja kaevatud ülihuvitav laevavrakk kraanaga üles ning vedada see Lennusadamasse, jäi ettevaatuse mõttes täide viimata.

Eilne Neeruti mõisa kraanaõnnetus pani insenere rangemalt kaalutlema: kardeti, et kraana jaoks on pinnas liiga pehme, risk liiga suur ja võib juhtuda õnnetus, mis tekitaks väärtuslikule leiule pöördumatut kahju. 

Samal teemal

Lennusadama kommunikatsioonispetsialist Jüri Paltser selgitas, et Kadriorust leitud kõige väiksem laev, mis pärit tõenäoliselt 16. sajandist, on viidud juba Hundipea sadamasse. Vrakki hakatakse säilitama vees, kuid hetkel seisab see veel kuival maal. "Võimalik, et ka see laev tuleb lennusadamasse," lisas Paltser.

Praegu vajab aga ülestõstmist vanema laeva vrakk, mis võib olla keskaegne koge. "Koge on selline vahva laev, millega sõideti varakeskajal," jutustas Paltser. "Laev võiks dateeruda kuskile 14. sajandisse. Aga mis see täpselt on, seda ei tea veel keegi. Asi vajab uurimist ja selle tervise eest peab nüüd hoolt kandma, et see vastu peaks."

Leiti ka kolmas laev, aga sellest pole tervikut säilinud, on vaid väga palju osi, selgitas Paltser. Dateeringutest on tema sõnul vara rääkida, sest analüüsid on veel tulemata. 

Praegu on aga peamine, et ajalooväärtused jõuaksid muuseumisse ning uusehitus Kadriorus seisma ei jääks. Seepärast minnakse Kadriorus uuele laevatõstmise katsele juba täna õhtul. "Insenerid on teinud seal vastavaid parandusi, kuidas kraana saaks seal kõige ohutumalt oma tööd teha."

Kui laev õnnestub nüüd üles tõsta, algab kesköö paiku teekond Lennusadamasse.

Laevade konserveerimine on aga praegu veel tundmatu suurus. "Kui Bremeni koge (leitud Bremeni lähedalt aastal 1962 - K.A.), mis on kõige terviklikumalt säilinud, konserveeriti 18 aastat, siis me ei tea praegu ühtegi täpset konserveerimismeetodit, millega peaksime tegelema ja mis oleks meile ka rahaliselt jõukohane." Samas sõltub rahastamine ka sellest, millise ajaloolise tähtsusega Kadriorust leitud laev on. 

2 KOMMENTAARI

v
vaja 7. august 2015, 16:53
oli kuld ja muu väärtuslik enne kõrvale panna. pärast kui laguneb siis vaja jälgi segada. ennegi neid vara otsijaid näinud kes töötavad riigi jaoks enne kõike täidavad oma taskud. võiks ka nimepidi nimetada kel on soovi.
ü
üks 7. august 2015, 13:01
tagasihoidlik küsimus: kas tegu on meile nii tähtsa leelotamisega, või arheoloogide vägisi palgal pidamisega? teame ju, et enne meid on ka inimesi ela...
(loe edasi)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee