Juhtkiri

Juhtkiri | Koalitsioonileppe hais peletab partnerid eemale? (6)

Õhtuleht.ee, 6. august 2015 17:07
Foto: Mati Hiis
Kohe, kui Sotsiaaldemokraatliku Erakonna liider Jevgeni Ossinovski oli sotside muudatusettepanekutest koalitsioonileppele meedia vahendusel teada andnud, väljendasid nii Reformierakonna juht Taavi Rõivas kui ka IRLi esimees Margus Tsahkna sõbralikku valmisolekut oma partneri uuendusmeelsusele reageerida ning lubasid ettepanekute üle järele mõelda.

Punktid erakonna sees läbi arutatud, tulid sotside koalitsioonipartnerid lagedale aga juba hoopis järsemate seisukohtadega: Reformierakonna peasekretär Martin Kuke sõnul välistavad reformarid igasuguse tulumaksutõusu juba eos ning ka Tsahkna on järsku seisukohal, et koalitsioonilepe olemasoleval kujul tegeleb palgavaesuse probleemiga juba piisavalt, mis sest, et ta ise jagab sotside muret haldusreformi pärast.

Miks siis peaminister Rõivas üldse hoidis sotside lootusi oma jutuga koalitsioonileppe sõbralikust arutamisest üleval, kui igalt poolt mujalt paistis silma Reformierakonna juhtivpoliitikute soovimatus koalitsioonileppe arutelu uuesti avada? Kõige värvikamaks näiteks on ehk haridusminister Jürgen Ligi märkused valitsuse pressikonverentsil paar nädalat tagasi, kus ta märkis, et koalitsioonilepe läheb avades haisema ning et sotsidepoolne iseenda allkirja sõimamine ei muuda midagi paremaks.

Kui IRLi hiljutiste skandaalidega seoses võib küsida, kelle käes on erakonnas tegelik võim, siis tundub, et sama küsimus on asjakohane ka Reformierakonna suunal. Kuigi eriarvamused erakonna sees näivad kahtlemata loomulikud ja vajalikud, tundub ometi kummaline, kui peaministri seisukohti ei toeta isegi parteikaaslastest ministrid.

Mis puudutab aga koalitsioonileppe avamist, siis saab kahtlemata olema põnev jälgida, kas Ossinovski jääb oma nõudmistes kindlaks ja läheb vajadusel isegi nii kaugele, et ajab valitsusliidu lõhki, või on tegu vaid äpardunud katsega end erakonnajuhina tõestada, mis lõpeb tõdemusega, et "ma ju vähemalt proovisin“?