Eesti uudised

Viljandimaal diagnoositi sigadekatk juba kolmandas farmis (6)

Toimetas Kristin Aasma, 5. august 2015 14:18
Foto: Aldo Luud
Veterinaar- ja Toiduamet (VTA) tuvastas Viljandimaal Tarvastu vallas asuvas seafarmis sigade Aafrika katku tekitaja. Tegemist on kolmanda seakatku juhtumiga Viljandimaa farmides. Taudipunktis on kehtestatud karantiin.

"Proovid võtsime Tarvastu vallas asuvast farmist eile, 4. augustil, ning kinnituse saime täna. Kokku oli farmis 2149 siga," ütles VTA peadirektor Ago Pärtel. "Sellest piirkonnast on leitud pea pooled seakatku juhtumid metssigadel, mis näitab, et viiruse kontsentratsioon on Viljandimaal väga kõrge."

Samal teemal

Farmis hukatakse kõik sead ning seejärel hoone desinfitseeritakse. Peale farmi loomadest tühjendamist viiakse läbi hoone puhastamine ja desinfitseerimine. Taudipunkti territooriumile tohivad siseneda ainult VTA poolt volitatud isikud.

Kui loomapidaja on rakendanud kõiki kehtestatud nõudeid, hüvitatakse vastavalt seadusele taudikoldes hukatud ning loomataudi tõttu hukkunud loomade väärtus.

Taudipunktide ümber kehtestatakse kolmekilomeetrine ohustatud ja seitsmekilomeetrine järelevalvetsoon. Kõik tsoonidesse jäävad seafarmid kontrollitakse VTA poolt üle ning võetakse proovid sigade Aafrika katkule. Tarvastu vallas Vooru külas asuva farmi 10km raadiuses 14 kodusigadega üksust.

Esimesed sigade Aafrika katku leiud kodusigadel avastati juuli keskpaigas Viljandimaal kahes farmis ja ühes Valgamaa majapidamiseks. Praeguseks on sigade Aafrika katku leitud kokku üheksas farmis ja majapidamises Viljandi-, Valga-, Tartu-, Järva- ja Lääne-Virumaal.

Sigade Aafrika katk on väga nakkav ning ägedalt kulgev kodusigade ja metssigade viirushaigus, mida iseloomustab palavik, verejooksud, põletikulised muutused elundites ja suur suremus (kuni 100% loomadest).

Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima kehtestatud bioturvalisuse meetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee