Maailm

Ameerika kiirtoidurestoranidele on Iraanis leitud pentsikud alternatiivid 

Toimetas Andra Nõlvak, 5. august 2015 13:43
Foto: Corbis / Vida Press
Kui maailmas leidub mõni koht, kus Big Mac'i tellida ei saa, siis on see Iraan. 

McDonald's ei ole Iraanis alates 1979. aasta revolutsioonist teretulnud ja seda peamiselt seetõttu, et sümboliseerib Ameerika kapitalismile järeleandmist.

Sellegipoolest leidub Iraanis alternatiive Ameerika kiirtoidu fännidele. Nimelt on loodud erinevaid kodumaiseid versioone tuntud kaubamärkidest. Küllaltki pentsikult muudetud tuttavate kiirtoidu brändide nimed koguvad ühe rohkem populaarsust erinevates Iraani linnades. Näidetena võib tuua "Mash Donalds", "Pizza Hat" ja "ZFC".

Samuti on teateid ka kohvikust, mis kannab küll nime Raees, kuid millel logo on analoogne Starbucksi merineitsiga, lihtsalt erinevusega, et Raeesi logol on merineitsile lisatud vuntsid.

Mash Donaldsi omanik Hassan, kes ei ole oma perekonnanime avalikustanud, võttis kasutusele Ronalt McDonaldi logo ja kuldsed kaared ning kasutab neid ka oma logos.

Kuigi Hassani sõnul üritavad nad võimalikult sarnast kogemust McDonaldisega pakkuda, ei ole nende pakutav toit autentne. Mash Donaldsi menüü sisaldab falafeli võileibu ja nende oma versiooni Big Mac'ist, milleks on "Mash Donaldsi baguette burger".

Miks aga tõeline Ameerika kiirtoidukett Iraanis ei ole? Peamiselt just seetõttu, et valitsus on vaenulik USA vastu ja see muudab selliseid ettevõtmised võimatuks. Nimelt avas julge ettevõtja ametliku McDonald'si pärast revolutsiooni 1994. aastal. See aga lõppes katastroofiga, sest restoran põletati kaha päevaga maha.

Viimasel ajal on siiski läbirääkimised Washingtoni ja Tehrani vahel väidetavalt tõstnud lootust, et McDonald's võiks leida oma tee Iraani.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee