Pilt on illustratiivneFoto: MATI HIIS
Toimetas Piret Pappel 5. august 2015 13:50
Maailma Majandusfoorum avalikustas täna 2015. aasta tehnoloogiapioneerid – 49 eesrindlikku ja innovatiivset ettevõtet üle maailma. Nimekirja kuulub ka Eesti päritolu rahvusvaheliste rahaülekannetega tegelev ettevõte TransferWise.

TransferWise'i lõid Taavet Hinrikus ja Kristo Käärmann 2011. aastal, et muuta rahvusvahelisi rahaülekandeid odavamaks ja läbipaistvamaks. Ettevõttel on täna enam kui 350 töötajat ja 360 valuutavahetussuunda.

49 ettevõttest koosnevasse lõppnimistusse valis TransferWise'i välja valdkonna ekspertidest koosnev žürii. Valituks osutumine tähendab ettevõttele ligipääsu maailma ühele mõjukaimale äri- ja poliitilisele võrgustikule, samuti kutset Maailma Majandusfoorumi sügisesele kohtumisele Hiinas ning iga-aastasele tippkohtumisele Davosis.

"Maailma Majandusfoorumi tehnoloogiapioneeride hulka kuuluda on meile suur au. Lõime TransferWise'i seetõttu, et nägime, kuidas õiglasem ja läbipaistvam rahaülekannete teenus võiks olla kasulik miljonitele üle maailma. Täna vahendab TransferWise rohkem kui 700 miljonit euro eest rahaülekandeid kuus. Seeläbi säästame oma klientide jaoks rohkem kui 31 miljonit eurot," ütles Taavet Hinrikus, üks TransferWise'i asutajatest.

"5, 10 või isegi 20 protsenti rahaülekannete kogusummast kulub tihti pankade ja valuutavahetajate teenustasudele. Sellel on märkimisväärne mõju nii inimeste eludele eraldivõetuna kui ka globaalse majanduse arengule tervikuna. Meie pikaajaline nägemus on, et raha liiguks vabalt ning inimesed oleksid õiglase finantssüsteemi keskmes," lisas Hinrikus.

Nagu varasematel aastatel, olid ka sel aastal tehnoloogiapioneeride hulgas ülekaalus USA ettevõtted, kes moodustasid rohkem kui kaks kolmandikku kõigist ettevõtetest. Neile järgnesid Suurbritannia (4 ettevõtet, sh TransferWise), Iisrael ja Holland (2) ning Kanada, Saksamaa, Iirimaa, Itaalia, Rootsi ja Taiwan (Hiina).

Tehnoloogiapioneerid valis sadade kandidaatide hulgast välja ekspertkomisjon, mis koosnes 68 akadeemikust, ettevõtjast, riskikapitalistist ning tippjuhist. Liikmete hulka kuulusid näiteks Arianna Huffington (Huffington Posti looja) ja Henry Blodget (Business Insideri peatoimetaja).

Komisjoni võttis otsust tehes arvesse kriteeriume nagu innovatsioon, potentsiaalne mõju, töötava prototüübi olemasolu, ettevõtte elujõulisus ning juhtimine.

Varasemate tehnoloogiapioneeride hulka kuuluvad Google (2001), Wikimedia (2007), Mozilla (2007), Kickstarter (2011) and Dropbox (2011).