Maailm

MILJONÄRI IDEE: loome pagulaste jaoks uue riigi! (66)

Toimetas Kristin Aasma, 5. august 2015, 11:51
Jason BuziFoto: Kuvatõmmis / YouTube
Iisraeli päritolu USA miljonär on leidnud maailmas üha kasvavale pagulaste kriisile lahenduse: pagulastele tuleb rajada oma riik, mida nad saaksid nimetada oma koduks hoolimata nende rassist, päritolust või usust. Miljonäri idee järgi võiks pagulased asustada mõne riigi väheasustatud alale nagu näiteks Soome, Filipiinide asustamata saartele või Indoneesiasse.

Buzi pagulasmaa projekt pakub välja, et loodaks täiesti uus riik, mida iga pagulane võib nimetada oma koduks. Võimalusi selleks oleks kaks – kas kasutada pagulaste paigutamiseks mõnd olemasolevat väheasustatud maad või rajada pagulasriik saarele, kirjutab Huffington Post.

Ärimees ise on oma projekti investeerinud seni 15 000 dollarit ning loonud kampaania jaoks veebilehe. Loodava riigi eeskujuks on ta võtnud Iisraeli, mis on loodudki riigiks juudi rahvusest pagulastele.

"Täna on maailmas 195 tunnustatud riiki. Kuid me vajame veel üht: maad, mida iga pagulane, kõikjalt maailmast, võib nimetada koduks," avaldas Jason Buzi The Telegraphis. "Maad, kus igaüks on võrdne kodanik hoolimata rassist, rahvusest, usust või mõnest muust isiklikust staatusest."

Buzi idee järgi saaks iga pagulane selles riigis automaatselt kodakondsuse.

Miljonär loodab leida ligi 60 miljonile pagulasele loodava riigi jaoks rahastust miljardäridelt ja valitsustelt.

Samal teemal

Kuhu võiks pagulaste riigi luua?

USA rikkaimate sekka kuuluva kinnisvaraärimehe Jason Buzi arvates sobiks pagulasi asustada Indoneesiasse või Filipiinidele, kus on tuhandeid asustamata saari. Teiseks märgib Buzi näitena ka Soomet, kus elab viis miljonit inimest, kuigi riik ise on Ühendkuningriigi mõõtu, kus elab 65 miljonit inimest.
"Kui selline maa nõustub eraldama hõredalt asustatud ala ning lahendama püsivalt peamist humanitaarkriisi, lahendataks see probleem peaaegu kohe," arvab pagulasriigi loomise idee autor.

Riiki motiveeriks Buzi arvates humanitaarpõhimõtted või mõned kompensatsioonivormid nagu võla tühistamised, laenugarantiid jms. või jõukad annetajad.

Buzi plaane on rünnanud Austraalia valitsuse endine nõunik Harry Minas, kes iseloomustas seda ideed, nagu koheldaks pagulasi pidalitõbistena, keda enda sekka ei taheta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee