Juhtkiri

Juhtkiri | Vähemalt sai rektoriks tuntud poliitik (44)

Õhtuleht.ee, 30. juuli 2015, 18:10
Jaak AaviksooFoto: Aldo Luud
Eestis ei ole olnud just üleliia palju sirge seljaga ministreid, kelle üle on võimalik kriisihetkedel uhkust tunda, ent ülikooli rektori amet ei saa olla läbikäiguhoov poliitiku CV täiendamiseks või avariilennuväli poliitikast väljumiseks, kirjutas Heiti Hääl päev enne Jaak Aaviksoo hääletamist Tallinna Tehnikaülikooli rektoriks. Nüüd jääb üle vaid loota, et sedapuhkne 8:3 tulemus TTÜ hädaremonditud kuratooriumis ei osutu Pyrrhose võiduks.

Mis teha, mulje, et see polnud mitte TTÜ rektori valimine, vaid Jaak Aaviksoo valimine TTÜ rektoriks, on raske hajuma. Avalik kammajaa kogu selle protsessi ümber – Jaak Aaviksoo oli alles haridusministrina ametis, kui teadjad inimesed rääkisid temast kui tulevasest rektorist, kelle jaoks vajadusel ka seadust painutatakse; õnnetu napsine autosõit sai senisele rektorile saatuslikuks ning jättis ta ilmselt ilma talle kavandatud lohutusauhinnast; kas saab tõsiselt võtta kõrgkooli, kelle rektori valimiseks on tarvis sõrmejäljekontrolli ja DNA-testi ning kus kõiki kandidaate diskrediteerivad "töödokumentide töödokumendid" lekivad avalikkuse ette? – loovad halva fooni, et edaspidistelt tippjuhikonkurssidelt oodata muud kui poliitilist tulemust.

Samal teemal

Küsimus ei tundu olevat selles, kes saab rektoriks, vaid kuidas. Paratamatult peab olema nõus haridusminister Jürgen Ligiga, et see protsess pole kaunistanud ülikooli ega seadust, mis rektori valimise käiku reguleeris. Kuid Ligi ütleb sedagi, et tippjuhte populaarsusküsitlusega üldjuhul ei valita. Kui meenutada nüüd mõnda eelmist ametissenimetamist – Eesti Panga presidendist võrdõiguslikkuse volinikuni välja –, siis tahaks retooriliselt küsida: kas minister pidas seda silmas, et tippjuhid paneb ametisse erakond või erakondlik kokkulepe?

Ja kuni sellele küsimusele ei ole selget ja ausat vastust, saab vaid oletada, kui palju vastse rektori tööinnust kulub usalduskriisi ületamiseks ning tehnikakõrgkooli ja selle juhtorganite renomee taastamiseks. Kahtlus, et TTÜ rektori kohalemääramisel on suurem roll poliitikal kui akadeemilise vaba tahte avaldusel, jääb kahjuks Aaviksood nüüd slepina saatma. 

Aga hea, et Eesti ühel tähtsamal kõrgkoolil ei tule algavale kooliaastale sootuks ilma peata vastu minna.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee