Juhtkiri

Juhtkiri | Maaeluministri sigane väljakutse (21)

Õhtuleht.ee, 28. juuli 2015 17:50
Urmas KruuseFoto: Aldo Luud
Üks tont käib mööda Eestit – seakatk – ja leiab tee aina lähemale Eestimaa südamele: kahtlus, et ka kolmanda Viljandimaa seafarmi loomad on nakatunud, leidis kinnituse. Sigade saatus on selge ja ühene (elagu biodiisel!), seafarmide omanike ja töötajate oma seni mitte: ohu- ja järelevalvetsooni laienemine tähendaks ekspordipiiranguid, (ka haigestumata) sigade massilist tapmist ning silmitsiolekut töökaotusega kõigis piirangutsooni jäävates seafarmides. Piirangute rakendamise otsuse peab langetama Euroopa Komisjon ning see võib hinnanguliselt aega võtta kahest nädalast kolme kuuni. Aga mis saab seni?

Baltimaa suurima seafarmi Ekseko esindaja sõnul on riik ennetustööga juba hiljaks jäänud – näiteks pole suudetud piisavalt kontrollida väiksemaid seafarme, kellel on ohutusnõudeid raskem täita. Tundub, et hiljaks on jäänud ka nüüd käivituv teavituskampaania, et marjulistele-seenelistele selgeks teha: nende rõivad, jalatsid ja metsasaadused võivad olla loomadele (aga mitte inimestele!) ohtlikud. Ehk nagu ütles Ekseko esindaja Teet Soorme – on vaja üht siga ja üht tädi Maalit, et sajad ja sajad töökohad kaoksid. Miskipärast jäi mulje, et kevadtalvel, mil jahimehed Lõuna-Eestis surnud sigade korjuste juures häirekella lõid, lootsid ametnikud, et see karikas läheb meist paratamatult mööda, kui vaid tähtsa näoga pabereid sahistada.

Maaeluminister Urmas Kruuse on nüüd lubanud, et kõik seakasvatused saavad ümbritsetud taraga, et ükski ohutusnõudeid rikkuv farm ei jää karistamata ning et reservfondis on piisavalt raha, et seakasvatajatele kahjud hüvitada. Kruusel tuleb viimase kolmekümne aasta suurima haiguspuhanguga vastamisi seistes ühtlasi tõestada, et ta pole mitte minister, kes oskab vaid toetusi ümber jagada ja linte läbi lõigata, vaid mees, kes suudab kriisist välja tulla ja kriisist välja tuua ka need, kelle heaolu eest seisma ta kutsutud ja seatud on.

Samal teemal

30.07.2015
Kas liha hind tõuseb? Kas katk levib mustikatega ka inimesele?
29.07.2015
Tallinna loomaaed seakatku ei karda
29.07.2015
VTA: seakatku viirus võib olla lihas pikka aega nakkusvõimeline
28.07.2015
VTA peadirektor: Ekseko jääb uue taudipunkti ümber kehtestatud järelevalvetsooni

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee