Karoliina VasliFoto: Laura Oks
Karoliina Vasli, reporter 28. juuli 2015 17:50
Olin üle pika aja Tartus. Kohtusin ammuse sõbrannaga, kes kolis aasta eest pealinnast Tartu. Uurisin naiivselt: "Miks küll? Ma ei koliks ka relvaähvardusel Eestis Tallinnast kaugemale." Ta muigas ja rääkis, et talle meeldib vaiksem ümbruskond ja ka rahakotil on hõlpsam. Nimelt maksab ta ülikoolilinnas üüri tunduvalt vähem kui pealinnas.

Tõsi ta on, räägitakse küll, et kinnisvarahinnad tasapisi langevad, aga see ei kehti üürituru kohta. Miinimumpalk on 390 eurot bruto ehk 331,57 eurot kätte. Selle eest ei saa näiteks Tallinna südalinnas isegi korralikku ühetoalist korterit üürida. Ja lisanduvad ju ka kommunaalid. Näiteks Mustamäe vanemates paneelmajades võivad need talvel ulatuda sadade eurodeni.

Nägin hiljuti ühte kuulutust, kus pakuti Kristiines asuvas vanas ühiselamus 16ruutmeetrist kortertuba hinnaga 250 eurot kuus. 250! Ma ei maksaks sellise elamispinna eest rohkem kui 100 eurot, sealne köök piirdus mikrolaineahju ja veekeetjaga.

Miks on hinnad nii kõrged? Vastus on lihtne – inimesed on nõus maksma. Möödas on ajad, kui töökoht andis elamispinna või pangad jagasid heldelt laenu kõigile, kes küsisid. Mõneti on see isegi euroopastumine – ka läänes on üüriturg elavam, aga samas on nõudlust nii palju, et korteriomanikud saavadki hindu upitada.

Öeldakse, et kui tahtjaid on, siis küsi. Üürilised ise on sääraste summadega nõus. Kui oleks veidi rohkem selgroogu, oleks olukord teistsugune.

Muide, see 250eurone pisipesa on praeguseks ka omaniku leidnud.

Kommentaarid  (25)

mina 1. august 2015 18:29
jälle ei koliks ka relvaähvardusel Tallinna tagasi, vähemalt senikaua , kui sinna korralik linnavalitsus ei tule. aga -vaevalt. nii et, tallinskilasnagorsk võib ilma minuta edasi õilmitseda.
muide-- 29. juuli 2015 21:37
eramajade omanikud,kes kortereid välja üürite---maamaksu ei tohi üürihinnale lisada.See on seadusega keelatud ja selle kohta on ka on ka internetis info olemas .Ma ise ka kahjuks seda ei teadnud enne,kuid kui lugesin seda ühe kinnisvara lehe foorumist,kus oli ka ära näidatud ,millises seeaduses see kirjas on,siis tuli paraja üllatusena.Huvitav,kuidas omanikud seda ise ei tea,kui kortereid välja üürivad.Nad peaks ju kursis olema sellega,mis tohib seaduse järgi küsida ja mida mitte.
Väga alatu võte sedasi üürile juurde surada ,et ei peaks ise maksma ja lükata kõik kulud üürilise kaela nagu oleks üüriline mingi maaomanik ja megarikkur.Maa ja maja on ju omaniku oma,mitte üürilise.ÜÜRILINE PEAB MAKSMA AINULT KUUÜÜRI JA KOMM.KULUD ,MITTE MUUD.
Kavatsen võimaluse korral ära kolida,kui leian sobiva korteri .Kui muidu kurdavad omanikud,et neil pole üürilise suhtes enam usaldust,siis nüüd ütlen mina seda,et ma ei usalda sellist omanikku,kes sedasi üürilise kaela oma maamaksu sokutab.Seda asja ma nii ei jäta.
to muide 30. juuli 2015 13:32
Kas tõesti omanik tuleb maamaksu lehega, et maksa nüüd ära ? Päriselt ?
Ma ise ei ole selle peale tulnudki, et maamaksu jutuga üürniku poole pöörduda.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS