Repliik

Jaan Tooming | Katk ratsutab ringi (5)

Jaan Tooming, lavastaja, 27. juuli 2015, 17:53
 Tiina Kõrtsini
Sigalad on nagu inimeste mitmekorruselised elamud linnades – elatakse karjakaupa koos, sea sitta koristab inimene, inimene situb torudesse ja uhab selle veega alla. Sigu süüakse, inimesi veel mitte. Ja nüüd seakatk!

Nakatunud sead gaasitatakse surnuks nagu omal ajal inimesi koonduslaagrites. Ei mingit halastust. Ja ei tohigi olla, sest inimene on ikkagi meie kalleim vara. Varsti ei saa me aga enam kodumaist notsut maitsta, varsti peame närima ainult sissetoodud searibi. Lihasööjad loomad need inimesed – ollakse muidugi rahulolematud, sest kõht on ju kõikse tähtsam. Kellel aga pole sooja ega külma, kas sigadel on katk või mitte – kas on ka neid või ei ole? Muidugi moslemitel ja judaistidel ja taimetoitlastel, sest nemad sealiha ei söö. Ka meie, seaõgijad, võiksime neist eeskuju võtta ja loobuda sealihast ning olekski probleem lahendatud ning sigade massiline tapmine ka lõpetatud – vähemalt massiline tapmine söögiks. Muidugi – katkus sead on vaja hävitada.

Sealiha tootmiseks kulub hirmus palju energiat ja vett. Mõtleme siis, kui palju me energiat ja puhast vett kokku hoiaksime, kui me enam sealiha ei sööks. Ja veel parem oleks, kui üldse mingit liha ei sööks. Siis saaksid loomad vabaks ega kardaks enam õgivat inimlooma. Tuhanded loomade laibad lähevad iga päev meie kõhtu ja pole ime, kui sünnime kunagi ka ise uuesti loomaks, mitte inimeseks, kui ümbersündi uskuda. Sest loom, olgu ta inimene või elajas, sünnib ikka loomaks, mitte inimeseks, kui ta on halastamatu, julm ja kõigesööja. Jah, võiksime tõesti teha seatembu seale ja loobuda lihast, siis kostaks üks ülistav ruigamine kõigi sigade suust ja inimene on lõpuks saanud inimeseks.

Samal teemal

29. juuli 2015, 07:00
Tallinna loomaaed seakatku ei karda
28. juuli 2015, 17:50
Juhtkiri | Maaeluministri sigane väljakutse

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee