Kommentaar

Heljo Pikhof | Lasteaednikud - alusepanijad kogu eluks (48)

LISA KOMMENTAAR

K. 30. juuli 2015 11:28
Keegi eespool küsis, et aga mis saab nendest lastest, kes lasteaias ei käi- et kui eluks vajaliku annab lasteaed. Julgen siinkohal natuke vastu vaielda, mu oma vend ei ole käinud lasteaias üldse aga ometi olid alati koolitunnistused korras ja nüüdseks mitu körgharidust taskus. Väga hästi elus toime tulnud ja köigega hakkama saanud.
Teine asi veel, mis veidi häirib on see, et lasteaiaopetajad teevad köige rohkem tööd jne jne. Et vörreldes kooliga on lasteaiapäevad palju pikemad jne. Olgu, et koolipäev on lühem aga öpetaja päev ju sellega ei löppegi. Oma laste pealt näen kui palju on tegelikult tööd öpetajal, mitu eri vihikut, millesse öpetaja kirjutab ette, mida laps peab harjutama vöi siis parandustöid tegema, järgmisteks tundideks ettevalmistamine. Ja tihtipeale kui mitte alati veel mitme klassi tööd. Siinkohal tekibki küsimus, et mismoodi lasteaiaöpetaja ja kooliöpetaja ühel pulgal on? Ärge saage valesti aru, hindan väga lasteaia tööd ka aga lihtsalt see koormus ei ole ju kooliga vörreldav.
allkirju oli rohkem 29. juuli 2015 20:52
Allkirju oli täpsemalt 27 220, seega proua võiks ikka faktidega tutvuda.
Keegi kirjutas tühhja, aga võib ka eriti rõhutatult (seda ka tehti) ikka tühhja + tühine märkus. 28. juuli 2015 22:08
Keskenduge jah vikate paranttusele!
huup 28. juuli 2015 20:35
Saadaksin meelsasti selle seaduselooja- mammikese valla sotsiaaltöötajaks nii pooleks aastaks. Ei tea tema haridust, elukogemust, perekonda, kuid miskitmoodi liiga kaua on ta (kui kõrge palgaliseks?) parteitöötajaks jäänud. Vallas keset elu ei saaks ta kindlasti i hakkama.
--- 28. juuli 2015 18:56
Tarkus ei asu mitteülikoolide õpingute lõpus, vaid lasteaias
Neid asju oleme õppinud seal: Jaga teistega kõike. Mängi ausalt. Ära löö teisi . Pane asjad oma kohale tagasi. Tee korda, mis sa segi oled ajanud. Ära võta võõraid asju. Kui tegid kellelegi haiget, palu andeks. Pese enne sööki käsi. Tõmba vett peale. Ole kõiges mõõdukas. Õpi iga päev midagi juurde. Iga päev mõtle natuke, laula ja tantsi, joonista ja maali ja tööta natuke. Pärastlõunat tee uinak. Kui lähed välja maailma, pane tähele liiklust, hoia käest kinni ja püsi teiste juures. Pane tähele, kui imeline on maailm.
See kõik on inimesele tähtsam kui 1x1 või A,B...
Eks tuleb selle kõige eest ka vääriliselt maksta.
K. 30. juuli 2015 11:35
Aga need, kellest sirguvad pätid vöii lihtsalt halva käitumise ja kommetega inimesed, kas siinkohal sinu postitusele tuginedes vöib väita, et see sis lasteaia tegemata töö?
Aeg liigub ja lausa kaob, aga temakene veedab aega oma üllitistega meedias. 28. juuli 2015 18:05
Võib koguni täheldada, et ta rohkem aja(hobi)kirjanik, sest kirjutab juba tüütavalt palju, aga tegelikult põhiliselt tühhja. See veelkordne ja juba vana tõde ei peagi saama uut kuube, tegutsema pidi juba ammu - kõik laste ja noortega tegelevad inimesed vajasid ammu tuge, miks venitate?!
? 28. juuli 2015 18:43
Tühja kirjutatakse ikka üha h-ga.
28. juuli 2015 14:43
Terves Eestis võiks tõsta lasteaiaõpetajate palga alammäära 800 euro brutos peale. Sellest piisaks. Lasteaiaõpetaja ettenähtud tööpäev on 7 tunnine
Artikli kirjutajale 28. juuli 2015 14:35
Lasteaiaõpetaja tööpäev kestab 7 tundi. 6 sellest on kontakttunnid lastega ja 1 tund on ettevalmistamiseks. Lasteaiaõpetajal on isegi kõrge palk. Vähemalt Tallinnas ja selle lähivaldades. Teeks valitsejatele ettepaneku kehtestada üle Eesti 800 eurone alampalk lasteaiaõpetajatele.
Pole ju nii! 31. juuli 2015 11:41
Kus on need lasteaiad, kus kehtib 6 kontakttundi ja 1 tund ettevalmistamiseks??? Oleme 34,5 tundi lastega nädalas koos ja 0,5 tundi on ettevalmistamiseks. Tegelikult ei tee selle poole tunniga midagi ära ja kodus tegelen ikka tunde rohkem ettevalmistamisega (mida rääkida, lugeda, meisterdada, joonistada, voolida ja loomulikult mida mängida, et kõik mängud). Lapsed ei mängi ju ainult etteantud reeglitega lauamänge. Ideid tuleb hankida ka kodus või raamatukogus, kust vähegi võimalik (raamatud, internet).

Mõttetu Heljo 28. juuli 2015 14:21
Alusepanijaks on ikka lapsevanem. Kui keegi teine, siis saamegi karja vastustundetuid röövleid. Paraku "riigikoguja" arunatuke selline ei küüni!
kahjuks kipub 28. juuli 2015 23:32
asi hoopis nii kujunema,et kõik oskused ,mis edaspidises elus vaja on ,lükatakse oma õlgadelt hoopis lasteaia õpetajate õlgadele .Miks muidu on lasteaias nii palju lapsi,kes ei tea lauakombeid ,ei oska iseseisvalt riietuda (4a.laps!),ei oska lusikat õigesti hoida,ei oska hommikul rühma tulles"Tere!" öelda,lahkudes "HEAD AEGA",käsi pesta-kuivatada jne.
Ei taheta teiste lastega arvestada,kistakse asju käest ära jne. Ja kust ta seda õpibki,kui hommikul tuuakse juba enne uste avamist lasteaeda ning õhtul viiakse viimasena koju.Ja nii nädalate kaupa.Aga vanemad ei tule selle pealegi,et see tekitab lapses stressi,kui iga päev peab olema suures kollektiivis pika päeva.Kas te ise tahaksite olla iga päev 7-st hommikul õhtul 19.00-ni suure hulga rahva keskel .?Ei usu .
nu päris nii hull 28. juuli 2015 12:14
paljude kasvatajate puhul siiski pole, isegi nõuka ajst oma laste kogemusega olid paljud kasvatajad väga head, oli ka neid kes ei sobinud oma ametisse, nii on see ju ka gümnaasiumides ja ülikoolides, iial ei ole kõik 100 % sobilikud.Teate siis ka miks. sest öihtsalt ei jagu kõiki häid mitte iialgi kõikidele kohtadele, siin on ka teisepoole sobivus oluline, sest ka lapsed on erinevad, ka lapsed on paljud lihtsalt rohkem protestivad ja rohkem jonnivad ja lihtsalt halvemini käituvad.Moitte iial ei lähe kõik inimesed ja lapsed iseloomudelt ju kokku, siin ei tasu tuua näited kodude eeskujudest, meil on siiski esimene eeskuju ühiskond, lapsed sellest ka eeskuju võtavad,kui noorukieas näiteks näeb ikka igapäevaselt joobes töllakaid , narkareid jnee..on see eeskuju, me ei saa iial võrrelda võrreldamatuid eeskujusid.
vale foorum vist? 28. juuli 2015 12:10
Mis see nüüd siis oli? Miks Pikhof seda ajalehes kirjutab? Ta on ju valitsuskoalitsiooni liige, miks ta ei tee oma tööd??? Kus on siis vastav seaduseelnõu teie allkirjaga, lugupeetud sots Heljo?!
kõik on õige:P 28. juuli 2015 13:27
no miks on just viimastel päevadel sellised artiklid ilmunud,et hoolime puuetega inimestest , kasvatajatest jne?
see ei ole hoolimine.
põhjus hoopis - Võrdse kohtlemise seaduse muutmise eelnõu väljatöötamise kavatsus.
tehakse nägu,et hirmsasti läheks neile korda meie omad puudega inimesed
seadus on ju hoopis selleks,et nüüd mingi volinik saab endale piiramatud õigused ja midugi ka raha, et KAITSTA UUSIMMIGRANTE ÕIGUSI
"Võrdse kohtlemise seaduse konkreetseid muudatusi eelnõus sätestades tuleks kindlasti arvesse võtta ka väljatöötamiskavatsuses nimetatud rahvusvaheliste lepingute täitmist jälgivate kehamite soovitusi Eestile võrdse kohtlemise seaduse sätete täiendamise, sealhulgas diskrimineerimisaluste laiendamise osas ning võrdse kohtlemise voliniku asutuse toimimise suhtes. Lisaks on Euroopa Nõukogu vähemusrahvuste raamkonventsiooni järelevalvekomitee ning Euroopa komisjoni võitluseks rassismi ja sallimatusega (ECRI) nii oma varasemate kui ka viimase 2015. a järelevalvetsükli raames Eestisse tehtud visiitidel ning ka soovitustes rõhutanud vajadust tagada võrdse kohtlemise volinikule piisavalt lai mandaat, rahastamine ja mehitatus."
olen 28. juuli 2015 10:40
kaa seda meelt, et nende palgad on allapoole arvestust
to Erika 28. juuli 2015 10:19
aga selleks peabki kasvatajate palka tõstma nii kõrgele,et tekiks konkurents ja sõelale jääksid parimad kasvatajad,kes ei karjuks ja ei närvitseks.Kuni konkurents puudub jäädki neid värisevaid lapsi nägema.
JA EMMED-ISSID KODUS 28. juuli 2015 22:23
RÄÄGIVAD LASTEGA kodus sosinal ning lauldes,mitte iialgi ei tõsta häält,kui laps pahandust või lollust teeb.? Kodus on emmed-issid kõik nii eeskujulikud ning lapsed lausa inglid ning käivad ainult kikivarvul?
Julgen kahelda,sest tean mitut last,kes päev läbi lasteaias on hea ja rahulik laps ,mängib kenasti ja sõbralikult ning on rõõmus.Aga hoopis vanemate tulles muutub nutuseks ja õnnetuks ,ei taha koju minna ning pigem tuleb rühmaruumi tagasi.
Lastega on palju kergem ,laps on laps ning teda on lihtsam mõista ,kui jonnib või pahandust teeb,aga raskeks teeb lasteaiatöö just see,kui vanemad suhtuvad üleolevalt , ei pea kellaaegadest kinni ja ei austa lasteaia- ega rühma kodukorda ja reegleid,on nipsakad ja ebaviisakad.Sellega näitavad ainult oma lastele halba eeskuju.
vihane 28. juuli 2015 09:38
Kõige hullem lasteaed on Võrumaal Haanja vallas Ruusmäe külas no vot sealsed lasteaia kasvatajad ei oska oma tööd teha puhas null .
blondiin 28. juuli 2015 09:44
aga,siis võtke õpetajad ette! Olete neile midagi ka otse öelnud,et nende käitumine annab soovida või ainult siin kommenteerite?
aga kui 28. juuli 2015 22:35
te leiate,et oskate seda lasteaiatööd paremini,siis kandideerige ise ,kui võimalus on ja näidake oma võimeid,mis te ainult siin hõiskate.!
Minge ja näidake,mis te oskate ja paremini teate.!Lasteaedadel on alatasa töötajaid vaja ,haridusameti leheküljel või isegi ajalehes on aeg-ajalt kuu,lutusi,kus pakutakse tööd küll õpetajatele,küll õp.abidele.Kui te teate ja oskate paremini ,siis minge ja konkureerige .Siis saategi kõigile näidata ,kuidas ÕIETI SEDA TÖÖD TEHAKSE.
ARVUSTAMAS JA KRITISEERIMAS ON KÕIK KÕVAD,AGA KUI VAJA ISE MIDAGI ÄRA TEHA,SIIS POLE NEID ÜTLEJAID KUSKIL.
lp. Heljo Pikhof 28. juuli 2015 09:32
Loodan südamest, et Teie mõtted ei ole arutamiseks ainult ÕHTULEHES, vaid et teema võetakse üles ka koalitsioonileppe lahtivõtmisel. Juhul, kui selline asi üldse toimub!
Selline olukord, kus lasteaiaõpetajateltele , riigi tasandil, on esitatud samasugused nõudmised, nagu õpetajatele, kuid palk sõltub omavalitsese võimalustest, et Eesti Vabariigis lasteaiaõpetajate diskrimineerimine ning lubamatu!
väike vigade parandus 28. juuli 2015 09:35
Selline olukord, kus lasteaiaõpetajateltele , riigi tasandil, on esitatud samasugused nõudmised, nagu õpetajatele, kuid palk sõltub omavalitsese võimalustest, on Eesti Vabariigis lasteaiaõpetajate diskrimineerimine ning lubamatu!
Niimoodi! 28. juuli 2015 11:14
Omavalitsus -konkreetne- maksab endale lisaks palgale tulemustasu !!! Mille eest ??? Ja lasteaiaõpetajatele raha ei jätku...rääkimata lasteaiale eraldatud rahast mille eest võiks osta lastele mänguasju,uuendada pisutki mööblit rühmaruumides.
inimene 28. juuli 2015 08:49
Loll jutt,aluse kogu eluks paneb kodu-ema,isa,vanaema,kombed,kasvatus kodus.Selline odav ja sisutu jutt mingi nn liidri suust.Kõik loevad ja mõtlevaad,et vaata kui tarka juttu ajab???!!!
kata 28. juuli 2015 08:56
Aga kui laps ongi ju lasteaias rohkem kui oma kodus vanematega!!!???
Neh . 28. juuli 2015 11:16
Ja ongi rohkem lasteaias,kui kodus....ja kodune kasvataja on arvuti,telekas...
maali 28. juuli 2015 15:21
ja mis nendega siis juhtub kes ei käigi lasteaias
Arvuta 28. juuli 2015 09:13
... natuke - paraku on nii, et lasteaialaps on lasteaias õpetaja(te)ga pikema aja kui vanematega. Tööpäeva hommikul on ta ema-isaga pärast ärkamist kodus tunnikese ja pärast tööpäeva lõppu enne magamaminekut ehk 2-3 tundi.
Tean ka ema, kes ei lubanud kasvatajatel last lõuna ajal magama panna, sest siis on õhtul liiga ergas ja segab kodus ... Teine ema leidis, et lasteaed peab tema lapsest inimese kasvatama ...
to 28. juuli 2015 09:50
tundub,et" inimene " ei jaga üldse teemat.
Laps tuuakse lasteaeda hommikul kell 7 ja viiakse õhtul kell 7 ka koju (paraku on mõned lasteaiad ka nii kaua lahti). Kodus pannakse laps kell 9 magama. Siis paraku veedab oma laps terve päeva lasteaias ja seal tegelevad ja õpetavad last õpetajad.Kahjuks vanemad jäävad tahaplaanile,paljudel ei ole viitsimist oma lapsega üldse tegeleda ja see vabakasvatus--ohjah
AH 28. juuli 2015 11:10
Liidrid peavadki targalt sõna võtma, sest nemad oskavad näha suuremat ja terviklikumat pilti ning liidrite asi ongi koondada kõik probleemid ning esitada need riiklikul tasemel, organiseerida ja edasi viia. Las õpetaja teeb oma tööd ja, las ta teeb seda võimalikult hästi ...

muhv 28. juuli 2015 08:08
Sellepärast saavadki lasteaedades olla inimesed, kes sinna ei sobi, et palk pole konkurentsivõimeline ja lastead ei saa kadrit valida vaid võtab selle, mis pakutakse.
ON OLEMAS OMA TINGIMUSED, 28. juuli 2015 22:44
MIS TÖÖLE VÕTMISEL KEHTIVAD--KOOLITUSTE LÄBIMINE,HARIDUSTASE ,ISIKUOMADUSED JNE EGA IKKA EI VÕTA küll igat ettejuhtuvat ja paljud ei pea vastugi sellel tööl,kuigi arvavad ,et nemad on paremad ja targemad ja oskavad kõike paremini .Ja
tervisetõend peab ka olema ning kui inimene on enne töötanud kuskil,siis peab tal ka hea maine olema.
Kui te arvate siin,et lasteaias on halvad ja jubedad inimesed,siis teie kommentaar ei anna teie kohta ka just head arvamust.Miks te arvate,et teie parem olete ,kui lasteaias töötavad inimesed.?Kas te ise olete lasteaias töötanud ,tunnete kõiki inimesi,kes seal töötavad,et julgete siin halvustada.?
muhv 28. juuli 2015 08:08
Sellepärast saavadki lasteaedades olla inimesed, kes sinna ei sobi, et palk pole konkurentsivõimeline ja lastead ei saa kadrit valida vaid võtab selle, mis pakutakse.
Vot ! 28. juuli 2015 11:19
Eeskirjad ja seadus ei luba võtta vastava hariduseta kaadrit , uurige pisut asja ja siis võtke antud teemal sõna
28. juuli 2015 11:46
Siiski, siiski.. KUI ei leita kvalifikatsiooniga inimest, siis on seaduse järgi õigus võtta tööle ka inimene, kellel on ainult keskharidus.
https://www.riigiteataja.ee/akt/114032011006
(41) Kui õpetaja vaba ametikoha täitmiseks korraldatud konkursil ei leita kvalifikatsiooninõuetele vastavat õpetajat, korraldab direktor aasta jooksul avaliku konkursi.
[RT I 2010, 41, 240 - jõust. 01.09.2010]
(42) Kui pedagoogi vaba ametikoha täitmiseks korraldatud konkursil ei leita § 11 lõike 2 punkti 1 alusel kehtestatud kvalifikatsiooninõuetele vastavat pedagoogi, võib direktor sõlmida tähtajalise töölepingu tähtajaga kuni üks aasta isikuga, kellel on vähemalt keskharidus.
[RT I 2010, 41, 240 - jõust. 01.09.2010]
Diana 28. juuli 2015 11:48
Siiski, siiski... Seda juhul KUI konkursi kaudu leitakse sobiv kandidaat.
https://www.riigiteataja.ee/akt/114032011006
(41) Kui õpetaja vaba ametikoha täitmiseks korraldatud konkursil ei leita kvalifikatsiooninõuetele vastavat õpetajat, korraldab direktor aasta jooksul avaliku konkursi.
[RT I 2010, 41, 240 - jõust. 01.09.2010]
(42) Kui pedagoogi vaba ametikoha täitmiseks korraldatud konkursil ei leita § 11 lõike 2 punkti 1 alusel kehtestatud kvalifikatsiooninõuetele vastavat pedagoogi, võib direktor sõlmida tähtajalise töölepingu tähtajaga kuni üks aasta isikuga, kellel on vähemalt keskharidus.
[RT I 2010, 41, 240 - jõust. 01.09.2010]
muhv 28. juuli 2015 11:53
kui vabale kohale pole eriharidusega kandidaate võetakse tööle tähtajalise lepinguga e. aastaks. saadetakse 160 või 320 tunnistele kursustele.
muhv 28. juuli 2015 11:53
kui vabale kohale pole eriharidusega kandidaate võetakse tööle tähtajalise lepinguga e. aastaks. saadetakse 160 või 320 tunnistele kursustele.
see ei tähenda 28. juuli 2015 22:53
veel,et kui inimesel on ainult keskharidus ja mitte ülikooliharidus,et ta siis sel juhul oleks halb inimene ja halb õpetaja.EESKÄTT LOEVAD SEL TÖÖL ISIKUOMADUSED,KÕIK MUU ON ÕPITAV.
Ülikooliharidust saab ka töö kõrvalt õppida ja see tuleb isegi kasuks,kui saab samas ka töökogemusi juurde igapäevaselt.
Minu rühmas näiteks õppis ka üks noor õpetaja töö kõrvalt ja lõpetas kiitusega ülikooli.Nii et see pole küll veel mingi pahe,kui õpetajal pole kohe ülikooliharidust.Mõni inimene on ka ilma ülikoolitagi haritum kui mitme diplomiga .Sõltub inimesest endast ikkagi.
Erika 27. juuli 2015 21:57
saan hästi aru,et palk väike ja töö raske ja vastutusrikas,aga kullakesed ega siis pisikesed lapsed selles süüdi pole.Kahjuks kohtab lasteaedades tülpinud ja lapsi vihkavaid kasvatajaid,keda 3 aastased kardavad.Olen näinud kuidas laps lausa väriseb kui kasvataja ta peale röögib.
Keiko 28. juuli 2015 09:38
Oleks palk kõrgem, tekliks konkurents ja lasteaia direktor saaks kaadrit valida. Paraku pole hetkel lasteaedades kedagi rühma panna ja püütakse nende "kurjade tädidega" kuidagi hakkama saada.
kes arvab, 28. juuli 2015 23:06
et tema suudab ja oskab paremini lasteaias tööd teha,.mingu proovigu.Ainult et ma kahtlen,kas need kritiseerijad ise päevagi vastu peavad.Või nädalat.Aga siin on kõvad mehed kõik.Ennegi nähtud neid arvustajaid ,ei pidanud poolt päevagi vastu ja pärast laulis hoopis teist laulu,kui oli ise veidi rühmatööd mekkida saanud.
Lasteaiaõpetaja ema 28. juuli 2015 10:08
Ma ei saa aru, miks te neid enda värisevaid maimukesi sinna kurjade tädide juurde viite üldse? Kasvatage ise oma lapsed ja ärge veeretage enda vanemakohustusi lasteaia kaela. Ise olen lasteaiaõpetaja ema ja tean, et olen kasvatanud väga tubli tütre, kes on suurepärane pedagoog. Muuseas, minu tütar ei käinud lasteaias, vaid kasvas kodus kuni koolini nii vanaema kui minu hoole all. Samas käisin ise tööl. ja tunnen ennast siiani halvasti, et ei saanud oma lapsega töö tõttu nii palju koos olla, kui tahtnuks. Miks aga need vanemad ennast halvasti ei tunne, kes oma kohustused lasteaia kaela veeretavad? Mina leidsin, et igaüks peab oma lapse ise kasvatama. Ja ärge arvustage pedagooge, kelle tööst ei tea tee midagi Kõik need pedagogid on reeglina kõrgharidusega, seejuures erialase haridusega, magistrikraadiga jne. Kui paljudel kommenteerijatel siin üldse mingi haridus on? Ilmselt ei ole, sest nad isegi ei tea, et kasvatajad olid nõukaajal, tänapäeval on tegemist alushariduse pedagoogidega ehk siis õpetajatega.
Kas olete endalt küsinud, mis tunne on magistrikraadiga õpetajal tõusta hommikul üles k 5.00, et jõuda lasteaeda tööle k 6.30 või ka mõnes lasteaias kella 7.00. Seejuures saab see magistrikraadiga õpetaja palka münel pool sama palju, kui need vabrikutöölised, kauba väljapanijad jne. On see õige ja õiglane? Õpetaja on asetatud vabrikutöölise, Selveri kaubaladujaga, leivatehase saiaküpsetajatega jne ühele tasemele. Mitte et need elukutsed halvustamist väärt oleks, aga lasteaiaõpetaja vastutab ju hulga väikeste laste eest erinevalt eelpool loetletud elukutsete esindajatest.
Artikkel on igati õige ja asjakohane ja lapsevanemad võiks oma laste õpetajaid natukenegi austada ja tänada, aga mitte mõnitada.
Ja 28. juuli 2015 11:23
Nn. kõiketeadjaid ja õelaid lapsevanemaid jagub ikka igasse rühma üks-kaks.Tõesti-kasvatage ise oma lapsed või võtke guvernant .
TUBLI! AITÄH TEILE! 28. juuli 2015 23:15
VÄGA HÄSTI JA ILUSTI KIRJUTATUD NING MIS PÕHILINE--ÕIGLASELT! HALVUSTAMA kipuvad just need enamasti,kes ise ei saa oma 1-2 lapsegagi hakkama( olen seda küllalt näinud) ja siis julgevad tulla halvustama ,miks ei ole nii ja miks naa ja kui hirmus pahad veel õpetajad-abid on.Ise ei oska oma lapsegagi toime tulla,rääkimata 24-st lapsest.
kas ta kodus 28. juuli 2015 23:00
ei karda,kui issi-emme omavahel riidlevad ja häält tõstavad või oma vanemad pahanduse või jonnimise pärast kurjaks saavad?
Eks muidugi--kodus olete kõik jube kenad ja rahulikud ja laps ei näe kunagi kurja emmet või issit .
Kahjuks räägib tegelik elu ja laste omavaheline jutt (kodu mängides) hoopis vastupidist ning siis on arusaadav,miks laps õhtul koju minna ei taha.Teil pole aimugi,millest lapsed lasteaias omavahel räägivad.Lapsed on kodu peegel.