Seisukoht

Seisukoht | Appi tõttab Aafrika Liit? (11)

Elis Kusma, toimetaja, 26. juuli 2015 20:46
Elis KusmaFoto: Mati Hiis
Eelmise nädala algul avalikustati kümne õppejõu, ettevõtja ja ühiskonnategelase avalik pöördumine riigikogule ja valitsusele, millega kutsuti üles Aafrika Liitu senisest rohkem panustama, lahendamaks pagulaskriisi.

Pöördumise sõnum oli, et Aafrika Liit peaks ise oma probleeme lahendama, sest liidu eesmärk on seista just selliste väärtuste eest, nagu solidaarsus, koostöö, sõja ja näljaohu vastu võitlemine. Teoorias on see tõesti nii, kuid reaalsuses jääb puudu võimekusest. Mõelda võib kas või sellele, kuidas Euroopa Liidus läheb mure solidaarsuse ja liidu lagunemise pärast kohe lahti, kui mõnel liikmesriigil on majandusraskused. Aafrika Liidus on liikmesriike, kes kannatavad peale majandusraskuste ka sõja, näljahäda ja epideemiate all. Seejuures on Aafrika Liit oluliselt vähem võimsam kui Euroopa Liit, eriti mis puudutab liikmesriikide omavahelist koostööd. Seda tunnistavad ka pöördumise koostajad, öeldes: mõistame, et meie suurel naabermandril on ajaloolistel ja muudel põhjustel raske toime tulla.

Seega võib enam kui kindel olla, et Aafrika Liit üksi pagulaskriisi kindlasti ei lahenda, eriti arvestades, et pagulasi ei tule ainult Aafrikast, vaid ka Lähis-Idast. Mis oleks lahendus? Praegu tundub, nagu Euroopa oleks Aafrikale ulatanud kala, kuid vaja oleks hoopis õnge ehk tegelda probleemi algpõhjustega. Või on inimlik ja solidaarne jagada omavahel ära 60 000 esimest ja teistele sadadele tuhandetele öelda lihtsalt sorry, jäite hiljaks?

Samal teemal

04.09.2015
"Jumal olgu sinuga, väike ingel!"

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee