Juhtkiri

Juhtkiri | Alustaks maksupuhastust riigiettevõtetest (9)

Õhtuleht.ee, 23. juuli 2015 17:01
Foto: Scanpix
Vastukaaluks seaduseelnõule, mis peaks laiendama maksu- ja tolliameti õigusi ettevõtjate kontrollimisel, soovitab Eesti Maksumaksjate Liit riigil hakata palju avalikumalt aru andma selle kohta, kuidas ta maksuraha kulutab. Teiste seas paneb maksumaksjate liit ette märgistada riigi- ja omavalitsusasutuste ametisõidukid eri värvi numbrimärgiga, anda ametnike mobiiltelefoninumbritele eraldi suunakood, avaldada rohkem informatsiooni riigi- ja omavalitsusasutuste kulutuste kohta (pöörates erilist tähelepanu lähetuste, koolituste, vastuvõttude ja meelelahutusüritustega seotud kuludele ning ametiautode kasutamisel esitatud sõidupäevikutele), heita laiemat valgust riigihangetele ning märgistada äriregistris need MTÜd ja sihtasutused, kes üle poole oma tulust saavad avaliku sektori toel.

Kui võtta pöördumise teises pooles tehtud absurdimaigulisi ettepanekuid (kakukaamerate kõrvale ka ametnikukaamerad, ametnike failide ja telefonikõnede laadimine avalikku veebi) vaid kui retoorilist tähelepanuvõtet, peaks maksumaksjate sõnum  ometi selgeolema ja ka kohale jõudma: riigisaksad võiksid laiamise lõpetada ning tõmmata ametnike haldusmugavuseks ja asendustegevuseks mõeldud nõudeid ja koormisi koomale. Pole ju mõistlik, kui riik, mis ise mingit lisaväärtust ei loo, tahab saada ülevaadet ettevõtja igast teenitud sendist, aga ise pole valmis maksumaksjale maksuraha kulutamisest samaväärset ülevaadet andma. Saladus pole ei see, et suurt osa ettevõtjaile lisakulu toonud aruannetest ja statistikast ei vaja keegi, ega ka see, et avalikku sektorit lähemalt vaadeldes leiame nii kuritarvitusi, karjuvat raiskamist kui ka eriti küünilist vargust. Meenutagem või skandaale kultuurkapitalis, maanteeametis, riigile kuuluvais aktsiaseltsides. Mõne säärase teo mastaabi kõrval ühe väikese staarvarga paar kleiti ja läikivat kulinat lausa kahvataksid.

Plaanitava seaduseelnõu orwellilikke meetodeid on kritiseerinud Euroopa Komisjoni endine asepresident Siim Kallas, kes esitab Postimehes küsimuse: "Kas lõputu kodanike üle valvamise laiendamine suurendab ikka meie heaolu, meie majanduskasvu, loob meie ühiskonnas head õhkkonda?"

Samal teemal

24.06.2015
Maksumaksjate eeskostja: alguses tulebki vastu lõugu anda!