Andres HerkelFoto: Teet Malsroos
Andres Herkel, Eesti Vabaerakonna esimees 23. juuli 2015 17:02
Enamik Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ettepanekuist on toetust väärt, kuid ikkagi reservatsioonidega. Peamine küsimus on see, kust tuleb raha.

Esiteks tõstaksin esile tulumaksuvaba miinimumi tõusu. Vabaerakond on seda algusest saati rõhutanud, pakkudes katteallikaks seda, et samal ajal suureneb tulumaksumäär. Kokkuvõttes selle laekumine ei vähene, väikesepalgalistel jääb rohkem raha kätte ja suurepalgalised maksavad pisut rohkem maksu – enamik palgasaajaid võidaks. Me ei pea täiendavaid makse miinimumi tõstmise katmiseks otstarbekaks. Esitasime selle ettepaneku ka koalitsioonikõnelustel, sotsid toetasid, Reformierakond oli jäigalt vastu. Tegelikult on see hea tasakaalukas mudel, et leevendada madalapalgaliste olukorda ning mitte rakendada sealjuures astmelist tulumaksu. Sellise tulumaksumuudatuse korral võiks tagasi kutsuda praegu pakutud keerulise ja bürokraatliku madalapalgaliste maksutagastuse mudeli.

Teiseks demokraatiapaketist. Mis puudutab valimiskulude piirangut, siis sellega peaks kindlasti kaasas käima erakondade riigieelarvelise rahastamise vähendamine.

Et osalt on esitatud need ettepanekud, mille pärast Vabaerakond märtsis koalitsioonikõnelustelt kõrvaldati, ootame edasisi arenguid huviga. Tulumaksureform ja erakondade rahastamissüsteemi reform on Eestile vältimatud – küsimus on eeskätt selles, kui kaua läheb Reformierakonnal aega sellest arusaamiseks.

Juhiksin samuti tähelepanu haldusterritoriaalsele reformile, kus sotsiaaldemokraadid on välja käinud kahetasandilise omavalitsussüsteemi. Selle taustal tahaks väga teada, kui kaugele on oma tööga jõudnud valitsuse töörühmad ja kas vaidluse taastõstatamine sellisel tasemel kinnitab, et tegelikult pole reformi ettevalmistamisega kuhugi jõutud. Vabaerakond on mures Reformierakonna jäikuse pärast, mis on praegu kujunenud kõigi reformide suurimaks takistuseks.

Samal teemal

Kommentaarid  (8)

rajaleidja 28. juuli 2015 11:49
Ise tunnistab jälle, et põhipõhjus, miks nad valituses hetkel ei ole oli nende tulumaksu tõstmise soov....
pole ju vahet 26. juuli 2015 16:03
Mis on kremlimeelne?Kas see,et varas Jakuniniga käib keskpartei läbi?Kremli poliitika on ju sama,mis meilgi,mis on oma rahva paljaksröövimine.Rikkused võetakse ära Jeltsini aegsetelt oligarhidelt ja lähevad üle Putini oligarhidele,kes enne olid treenerid spordiklubides.Teiseks on venemaa mahamüümine erimajandustsoonide loomisega siberis(TOP).300rkm on kingitud juba hiinlastele!Krimmis käib ettevalmistusLenini 1922 aasta programmi lõpetamiseks,mis tähendab poolsaare kinkimist Iisraelile.Sama tehakse Donbassiga ehk tulevane HazaariaKokkuvõttes ei maksa kremli poliitikat karta,sest kõik toimub samuti,nagu meil.Rahvas on reedetud,maad ja varad müüakse välismaalastele ja riiki varastatakse totaalselt!
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS