Eesti uudised

Soome firma plaan müüa Eestisse tagasi siinsete maksumärkidega pakendeid võib luhtuda (3)

Sander Silm, 23. juuli 2015 15:45
Foto: Stanislav Moškov
Ilta-Sanomat kirjutas kolmapäeval, et Helsingi Läänesadamas hakatakse kokku ostma Eesti tagatisraha märki kandvaid pakendeid, et need siis hiljem Eestisse müüa. Eesti Pandipakendi teatel on see tegevus aga ebaseaduslik.

Helsingi Läänesadamas avab uksed Viron Tölkkipalautus nimeline ettevõte, mis hakkab kokku ostma Eesti pakendimärkidega taarat, kirjutas Ilta-Sanomat. Ettevõtte äriidee on lihtne: nad maksavad tühja taara eest 8 senti tükist, samas kui Eestis saab tagastatud õllepurgist 10 senti.

Samal teemal

"Eile avaldatud uudise järgi planeeritakse Helsingis pakendite tagastuspunkti avamist, kus võetakse vastu Eesti pandimärgiga pakendeid hinnaga 8 senti. See on odavam kui Eestis kehtiv 10-sendine panditasu ning kui selliselt kokku kogutud pakendid tuuakse Eestisse ning antakse siin tagatisraha süsteemi, läheb see vastuollu Eestis kehtivate seadustega," ütles Eesti Pandipakendi juht Rauno Raal.

"Mistahes jäätmete, mida pakendid kahtlemata on, riiki toomisel on tegu jäätmekäitlusega. See tähendab, et jäätmete riiki toomiseks peab olema riikidevaheline veoluba ning need jäätmed tuleb üle anda jäätmekäitlejale ehk jäätmeluba omavale ettevõttele. Kui veoluba ei ole, tohib korraga tuua kuni 4 kg, sellest suuremad kogused konfiskeeritakse vastavalt seaduses ette nähtud regulatsioonidele," selgitas Keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna juhataja Peeter Eek.

Soomes kogutud Eesti tagatisraha märgiga pakendeid võib tagatisraha süsteemi tuua vaid sellisel juhul, kui need on ostetud Eesti kauplusest. Kusjuures tuleb meeles pidada, et rahvusvahelistel veoliinidel, näiteks laevadel ja lennukitel, pandinõue ei kehti ehk teisisõnu – laevadel ja lennukitel ostetud pandipakendite eest panti ei maksta.

"See tähendab ka, et nende pakendite eest ei ole makstud käitlemisetasu. Kui nüüd sedasorti pakendid Soomes kokku ostetakse ja tuuakse Eesti tagatisraha süsteemi, siis on tegemist pandisüsteemi petmiskatsega," ütles Raal.

Kontrolli seaduse täitmise osas teostab nii Eesti Keskkonnainspektsioon kui ka Eesti Maksu– ja Tolliamet. Aastate jooksul on pisteliste kontrollide ja suurte ühisaktsioonide raames avastatud mitmeid rikkumisi ja lubatust suuremad jäätmete kogused konfiskeeritud.

Samal teemal

22.08.2015
Soomlaste plaanitav taaraäri sunnib Eesti senist pakendisüsteemi muutma
24.07.2015
EESTI PANDIPAKEND: soomlaste plaan veaks Eesti pandisüsteemi nelja kuuga rahast tühjaks!