Eesti uudised

50 000 sõidukit võivad saada sundkindlustuse (51)

Toimetas Piret Pappel, 21. juuli 2015 09:23
Pilt on illustratiivneFoto: MATI HIIS
Igal liiklusregistris registreeritud mootorsõidukil või haagisel peab olema liikluskindlustuse leping. Kui lepingu sõlmimise kohustus on täitmata, rakendub sundkindlustus. Mullu jõustunud liikluskindlustuse seaduse üleminekusäte vabastas liikluses mittekasutatavad sõidukid 12 kuuks lepingu sõlmimise kohustusest. 1. oktoobril 2015 see üleminekuaeg lõppeb. 

Eesti Liikluskindlustuse Fondi (LKF) juhatuse liikme Lauri Potsepa sõnul puudutab üleminekuaja lõpp umbes 50 000 sõiduki omanikku või vastutavat kasutajat. "Seaduse jõustudes oli liikluskindlustuse poliisita üle 100 000 sõiduki. Eeldati, et need on sõidukid, mida ei kasutata. Üleminekuaeg anti selleks, et seisva sõiduki omanikud saaks sõiduki liiklusregistrist kustutada," selgitas Potsepp. "Paraku on paljud sõidukiomanikud jätnud sundkindlustuse ohu tähelepanuta".

"Palume üle vaadata oma auto, mopeedi, haagise vm sõiduki liikluskindlustuse kehtivus. Kui sõidukit kasutate, tuleb sõlmida liikluskindlustuse leping. Kui liiklusregistris on arvel sõiduk, mida ei kasutata, tuleb see sõiduk sundkindlustuse vältimiseks registrist kustutada," ütles Lauri Potsepp.

Arvestatav osa sundkindlustuse ohus sõidukeist seisavad kasutuseta. Samuti on sundkindlustuse ohus sõidukeid, mille liiklusregistri järgne omanik on müünud ega oma enam teavet sõidukist. Sundkindlustus on registripõhine. Seega tuleb tähelepanelik olla ka neil, kes arvavad, et sundkindlust neid ei puuduta.

Sundkindlustust on mõistlik vältida, sest sundkindlustuse kindlustusmakse on tavalisest liikluskindlustusest oluliselt suurem ning sundkindlustusega sõidukiga kahju põhjustamisel tuleb kahju põhjustajal maksta 640 eurone omavastutus.

Mugavaim on leida sobiv kindlustusandja LKF-i kalkulaatoriga hermes.lkf.ee. Sõiduki registrist kustutamiseks tuleb pöörduda Maanteeametisse, lihtsaim on teha toiminguid e-teeninduses eteenindus.mnt.ee.

Kindlustuslepingu sõlmimise kohustusest ja sundkindlustusest saab täpsemalt lugeda siit lkf.ee/et/sundkindlustus.