Repliik

Repliik | Üks äraspidine mõte (20)

Viktor Vassiljev, riigikogu liige (Keskerakond), 20. juuli 2015, 11:15
Foto: TEET MALSROOS
Käisid mul külas sakslased, jalutasid linnas ringi, pärast võtsime väiksed õlled. Siis nad ütlesidki, et teil, eestlastel, on äraspidine maa. Noored mehed istuvad keset tööpäeva baaris, joovad ja lällavad. Kes tööd teeb? Vanad inimesed korjavad pudeleid. Neil Saksamaal olevat vastupidi, pensionär on see, kes ostab kalli Mercedese ja elab oma majas, noored peavad tööd tegema. Meil on tõesti paljud asjad tagurpidi.

Et meil ongi äraspidine rahvas, kes räägib, et armastab oma kodumaad, aga nii, kui tekib võimalus, kohe põgeneb, ja just sinna, kus on astmeline tulumaks.

Meil on äraspidine majandus. Kõik, kus liigub suurem raha, on antud väliskapitali kätte: pangad, tanklad, poeketid. Kasum viiakse riigist välja, eestlane teeb aga sandi palga eest orjatööd.

Meil on äraspidine ideoloogia. Räägime vabast turumajandusest. Immanuel Kant, Saksa filosoof, ütles 250 aastat tagasi, et vabadus on tunnetatud paratamatus. Meie äraspidine valitsus on loonud tunnetatud paratamatuse – kõrge käibemaksu ja tõusvad aktsiisid. Selle paratamatuse raames ongi täielik vabadus. Vaba inimene vabal maal, tahab – elab, tahab – sureb, aga enne maksab maksud. Ka matuste pealt.

Meil on äraspidine valitsus, kes kuulutab, et on ettevõtja­sõbralik. Kingib ettevõtjale 1000euroste arvete deklareerimise, ahistab autokuludega, tõstab hotellinduse käibemaksu.

Meie valitsusel on äraspidine eesmärk. Viie jõukama hulka, aga järjest vaesema rahvaga.

Meie valitsusel on äraspidine arusaam tõest. Ta valetab meie edulugu endale, võib-olla ise ka usub. Ta valetab rahvale, kes võib-olla siiamaani loodab. Ta valetab Brüsselile, näidates ilusaid protsente Exceli tabelist, ja sealt tulevad pagulaste kvoodid – teil läheb ju paremini kui Prantsusmaal ja Hollandil, miks mitte võtta rohkem pagulasi, viie jõukama jagu.

Meie valitsusel on äraspidine arusaam usaldusest. Ise ennast usaldab ja arvab, et kõik usaldavad. Usaldushääletusel usaldas riigikogu 59 häälega sajast. ­Koalitsioon lõi kummitempli alla, risti vastupidi rahva tahtele. See äraspidine valitsus teenis ära umbusaldusavalduse saja päeva jooksul pukki saamisest. Et see läbi ei läinud, on vormistamise küsimus, aga kahtlus ju jäi. Kas te läheksite lennukisse, kui piloot ütleb, et selle usaldatavus on 59%?

Äraspidist valitsust ei saagi usaldada. Seda näitavad reitingud, mille kaudu rahvas ütleb: sa, valitsus, oled äraspidine, sa teed valesti. Kui seekord pääsesid napilt, siis ükskord võidab õiglus niikuinii.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee