Krimi

JUHILOATA JUHT PÕHJENDAB: miks mind veel karistatakse, olen juba loata sõidu eest karistust kandnud (34)

Teele Talve, 17. juuli 2015, 14:53
Pilt on illustreeriv.Foto: PantherMedia / Scanpix
Sõiduloata juhte võib oodata kuni aastane vangistus

Aasta algusest alates on politsei kõrvaldanud ligi 3400 korral roolist inimese, kelle puudub juhiluba. Lisaks on alustatud pea 400 kriminaalmenetlust autojuhtide suhtes, kes on aasta jooksul korduvalt juhtimisõiguseta rooli istunud.

2015. aasta algusest hakkas kehtima seadusmuudatus, mille kohaselt karistatakse korduvalt juhiloata sõitmisega vahele jäänud inimest edaspidi kriminaalkorras.

"Tänavu on Eestis alustatud pea 400 kriminaalmenetlust nende roolikeerajate suhtes, kes juhtimisõigust omamata vähem kui aasta vältel ning vähemalt kolmel korral selliselt rikkumiselt tabati," räägib Lõuna prefektuuri pressiesindaja Kerly Peitel. "Karistus korduvrikkumise eest võib ulatuda rahatrahvist kuni aastase vangistuseni. Pealekauba kaalutakse süsteemsete rikkujate puhul ka sõiduki konfiskeerimist." Peitel sõnab, et eelmise aasta samal perioodil oli rikkumisi paarisaja võrra vähem. "Peamiselt sõidavad juhiloata pressiesindaja sõnul kahekümnendates eluaastates mehed.

Lõuna prefektuuri patrulli- ja liiklusjärelevalvetalituse juht Alvar Pähkel ütles, et juhtimisõiguseta ehk kogenematud juhid on iseenesestki suureks ohuks endale ja kaasliiklejatele. "Paraku näeme, et juhiloa puudumise kõrval on probleeme teisigi. Nii on Lõuna-Eestis iga kümnes korduvalt politseile juhtumisõiguseta sõidu eest vahele jäänud roolikeeraja muuhulgas ka alkoholi tarvitanud," kirjeldas Pähkel. "Räägime riskide kogumisest, sest juhiistmele on sättinud end inimene, kel puuduvad oskused, teadmised ning aja- ja kohataju sõiduki ohutuks juhtimiseks," selgitas ta.

Pähkel ütleb, et tuleb aru saada, et juhid, kelle juhtimisõigus on peatatud või ära võetud, on seda tehtud põhjusega. "Järelikult on selle juhi liikluskäitumine varasemate rikkumiste vaates andnud piisavalt põhjust pidada teda liiklusohtlikuks," räägib ta.

Miks sõidavad juhid ilma loata?

Lõuna prefektuuri pressiesindaja toob välja mõned näited, kuidas on sõiduõiguseta juhid enda käitumist põhjendanud.

* "Sõitsin ma seepärast, et sõbral oli vaja traumapunktis käia, tal oli puusaga mingi häda, aga sõbra isa oli veel rohkem purjus kui mina, seepärast sõitsin mina, kuigi olin ka alkoholi tarvitanud ja mul pole kunagi juhilube olnudki." (23aastane mees)

* "Tahtsin klubist koju sõita. Ma ei oska öelda, miks ma otsustasin sõita purjus peaga ning juhiloata, tol momendil ma ei mõelnud sellest üldse. Juhtimisõigus minul puudub ja seda ei ole mul kunagi ka olnud." (27aastane mees)

* "Kuna mul on kaheaastane laps, kes vajas toitu, pidin minema poodi. Juhtimisõigust mul ei ole kunagi olnud. Juhilubasid ei ole mul, kuna ei ole neid lihtsalt jõudnud teha. Olen varem ka politseile lubadeta sõitmisega vahele jäänud, kõik need korrad olen sõitnud oma lapse pärast - olen talle toonud süüa ning apteegist rohtu." (25aastane mees)

* "Olin alkoholi tarvitanud ja sõitsime otsima sõbra suvilat, kus pidi viina olema. Pimedas ei leidnud me seda kohta ülesse. Mingil momendil tuli politseiauto ja andis peatumismärguande. Tagumisel istmel olnud mees ütles mulle: "Anna gaasi!" Ma tegingi seda. Sain varsti aru, et sellel põgenemisel pole mõtet. Vähendasin kiirust ja peatasin masina, hüppasin välja ning jooksin metsa. Seal kukkusin vette ja sain märjaks. Mul hakkas varsti külm, tulin metsast välja ja läksin politsei juurde. Juhilube ei ole mulle kunagi väljastatud." (23aastane mees)

* "Kuna minule pidid tulema külla külalised ning plaanis oli ka alkoholi tarvitada, siis kartsin ma, et keegi purjus külalistest võib minu auto võtta ja sellega sõitma minna või siis sõidetakse see lihtsalt katki. Selleks, et seda kõike ennetada, otsustasin ma selle auto viia enda elukaaslase töökohta. Istusin sõiduki juhikohale ning hakkasin kodust naise töökoha juurde sõitma, sain sõita umbes paar kilomeetrit, kui politsei mind kinni pidas. Juhtimisõigust mul ei ole. Kunagi väga ammu mul oli juhtimisõigus, aga need kadusid mul ära ning ma ei ole neid uuendanud." (45aastane mees)

* "Aga mul on olemas traktoristi load. Autokoolis käinud ei ole." (55aastane mees)

* "Autokool on mul läbitud ja ka ARK-i eksam on tehtud, kuid juhilube mulle väljastada ei saa, kuna mul on liiklusalaseid väärteorikkumisi ees. Juhilubade kättesaamiseks ei tohi liiklusalaseid rikkumisi olla 1,5 aastat, kuid mina jään ikka selle aja jooksul lubadeta sõiduki juhtimise pärast vahele." (28aastane mees)

* "Enne sõiduki juhtima asumist ja politsei poolt kinnipidamist olin tarvitanud päeva jooksul stabiilselt pipraviina, sest mul oli külmetus. Sõidukit asusin juhtima seetõttu, et oli vaja kassipoeg ära tuua sõbranna juurest." (42aastane mees)

* "Ma ei saa aru, miks mind veel karistatakse. Ma olen juba lubadeta sõidu eest karistuse kandnud, istusin aresti. Sellel suvisel korral viisin lastele autoga kartuleid ja jäin vahele." (41aastane mees)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee