Maailm

Kes kägardas Merkuuri ja miks tume välk meid peksab? (1)

Piret Pappel, 11. juuli 2015, 07:00
Kortsus Merkuur Neli aastat ümber Merkuuri tiirelnud uurimisjaam Messenger rammis 30. aprillil planeedi pinda, sest oli kogu kütuse ära kulutanud. Tööaastate jooksul saatis sond ennenägematuid fotosid, millel on näha planeedi kortsulist pinda. Tõenäoliselt on need tekkinud siis, kui planeet jahtudes kokku tõmbus. Fotode ja mõõtmise põhjal koostatud mudel näitas, et tuuma jahtumisel tõmbus Merkuur kokku, selle pind väändus ja tekkisid sadade kilomeetrite pikkused astangud. Viimase nelja miljardi aasta jooksul on planeedi läbimõõt kahanenud kuni 14 kilomeetri võrra. Siiski ei klapi kortsude kuju arvutustega piisavalt hästi, et kõik kosmoseteadlased seda heaks kiidaksid.Foto: Vida Press

Kodune ja üsna hästi läbi uuritud Päikesesüsteem peidab endas siiani veidrusi ja saladusi. Kes paneb planeedid laulma ja kas Marsi pilved on vaid meelepete? Siin on mõned põnevad probleemid meie lähikosmosest.

Maa läheduses paiknevad magnetportaalid

Kes on tuttavad ussiaukudega, teavad, et nii nimetatakse oletuslikke otseteid läbi aegruumi. Siiani pole ühtegi ussiauku kosmosest leitud, kuid sarnased moodustised võivad leiduda hoopis Maa magnetosfääris. Maad ümbritsev magnetväli võib ülemistes atmosfäärikihtides kokku puutuda Päikese magnetväljaga ja nii tekivad ebastabiilsed tunnelilaadsed moodustised, mis on ligi 150 miljonit kilomeetrit pikad ja lubavad Päikese osakestel Maa magnetosfääri voolata. See omakorda tekitab geomagnetilisi torme, mis häirivad elektrisüsteeme ja andmesidet. Selle aasta 13. märtsil lennutas NASA magnetportaale otsima neli satelliiti, mis koos tiireldes peaksid need kindlasti üles leidma.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

11. juuli 2015, 07:00
Kääbusplaneet Pluuto pinnal on süda!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee