Meeleheitel Hiina investor.Foto: VidaPress
Sander Silm 8. juuli 2015 17:30
Hiina väärtpaberiturul järgnes kaua aega kestnud tõusule järsk kukkumine ning viimaste päevade jooksul Hiina Shanghai Composite börsiindeks kaotanud kolmandiku oma väärtusest. Eesti pensionifondid Hiina väärtpaberiturule otse aga investeerinud pole, mistõttu Aasias toimuv vahetult siinseid osakuomanikke ei mõjuta.

Shanghai Composite indeks hakkas järsult tõusma mullu juunis ning saavutas oma tipu tänavu 12. juunil, kasvades aastaga sisuliselt kaks korda.

Juuni keskel hakkas aga indeks püstloodis langema, tuues kaasa täieliku paanika börsil ning ka täna langes indeks kuue protsendi võrra.

Siiski Hiina väärtpaberiturul toimuv Eestis pensionifondide osakute omanikke otseselt ei mõjuta, kuna siinsed fondid pole Hiina turgudele otseselt investeerinud.

Swedbank Investeerimisfondid AS juhatuse esimees Kristjan Tamla selgitas, et Hiina aktsiaturgudel kaubeldavad aktsiad võib tinglikult jagada kaheks: aktsiaid, kuhu saavad peamiselt investeerida vaid Hiina kohalikud investorid ning kuhu välisinvestoritele on seatud suur hulk piiranguid ja aktsiad, mis on avatud investeerimiseks kõikidele investoritele.

"Viimaste aegade aktsiahindade suur hinnakõikumine on eelkõige puudutanud peamiselt vaid Hiina investoritele avatud aktsiaturgu. Samas kui näiteks rahvusvahelistele investorite jaoks vabalt kaubeldavate Hiina aktsiate hinnaliikumisi peegeldav MSCI Hiina aktsiaindeks on alates aasta algusest tõusnud 15,2 protsenti euro vääringus," rääkis ta.

Tema sõnul pole Swedbanki pensionifondid otse Hiina ettevõtetesse investeerinud, rääkimata nendest, kuhu investeerimine on välisinvestoritele oluliselt piiratud.

"Meie fondide investeeringud Aasia aktsiaturgudele on tehtud eelkõige läbi laiapõhjaliste Aasia indeksfondide, mille tootlused on aasta algusest +10 ja +12 protsendi vahemikus. Nendes Aasiasuunalistes fondides on investeeringud jagunenud suhteliselt võrdselt Korea, Hong Kongi, Taiwani ja Hiina aktsiaturgude vahel. Hinnanguliselt on meie suurimas pensionifondis kaudne Hiina investeeringute osakaal ca 1,5 protsendi juures kogu fondi mahust," lisas Tamla.

AS-i LHV Varahaldus juhatuse esimees Mihkel Oja ütles, et ka LHV pensionifondid pole otse Hiina aktsiatesse investeerinud.

"Läbi mõne Aasia-suunalise ning arenevate turgude fondi on LHV pensionifondides ka minimaalne Hiina aktsiaturgude risk. Näiteks populaarseimas LHV Pensionifondis L on see kokku 0,20 protsenti ehk 1 / 500 fondist. LHV fondijuht on teadlikult hoidnud aktsiaturgude, sh Hiina, riski fondides madalal tasemel, mis on viimastel kuudel olnud õigustatud lähenemine," ütles ta.

SEB Elu- ja Pensionikindlustuse juhatuse esimees Indrek Holst ütles, et SEB Pensionifondides ei ole otseinvesteeringuid Hiina aktsiatesse, kuid on paigutusi aktsiafondides, mis on muuhulgas investeerinud Hiina ettevõtete aktsiatesse.
"Nendest globaalse aktsiaturgude investeerimisstrateegiaga fondides on Hiina ettevõtete osakaal suhteliselt väike ja jääb alla 10 protsendi. Arenevate turgude strateegiaga fondides on Hiina ettevõtete osakaal 9-40 protsendi vahemikus," rääkis ta.

SEB Pensionifondides on sõltuvalt lubatud aktsiariski osakaaludest kaudselt teiste fondide kaudu Hiina ettevõtetesse tehtud paigutused vahemikus 0-3,7 protsenti ja need fondid on Hiina ettevõtetesse tehtud paigutused teinud Hong Kongi või USA börsidel noteeritud aktsiate kaudu.

"Kaugel Hiinas toimuval on alati olnud märgatav mõju globaalsetele finantsturgudele ja selle kaudu ka pensionifondide investoritele. Hiina majanduskasvul on aastaid olnud suurim panus maailma majanduskasvu, mistõttu sealsetel arengutel on oluline mõju maailmamajanduse tervisele ja väljavaadetele. Viimastel kuudel toimunud langust Hiina kohalikul aktsiaturul võib vaadelda peamiselt kui spekulatiivse raha toel kiiresti tõusnud aktsiahindade korrektsiooni. Kuna kiired aktsiahindade langused suurendavad majanduses riske, siis Hiina majanduspoliitikud on astunud samme nende riskide maandamiseks," kommenteeris Indrek Holst.

Ka Nordea pensionifondid on Aasia piirkonna osas ettevaatlikud ning ainult Nordea Pensionifond A on investeerinud Hong-Kongi aktsiaturul kaubeldavate suurettevõtete aktsiatesse investeerivasse fondi (iShare China Large Cap Exchange Traded Fund) ja vaid 0,2 protsenti fondi varadest.

"Viimasel ajal on müügisurve alla sattunud eelkõige kohalikel Hiina Scenzhen ja Shanghai aktsiaturgudel kaubeldavad paberid ja Hong-Kongi turul kaubeldavad aktsiad on olnud vähem mõjutatud," ütles Nordea fondijuht Olli Enqvist.

Enqvist lisas, et Hiina kohalikel turgudel toimuvad sündmused ei ole Nordea pensionifondide investeeringutele olulist negatiivset mõju avaldanud.

"Kui müügisurve aktsiatele kandub Hiinast väljapoole ja aktsiad kaotavad globaalselt oma väärtusi, siis mõjutab see ka Nordea pensionifonde. Jälgime olukorda ja oleme valmis positsioone korrigeerima vastavalt turgudel toimuvale. Samas on oluline meeles pidada, et isegi peale hetkel toimuvat korrektsiooni on Hiina aktsiaturud olnud ühed paremat tootlust pakkuvad turud käesoleval aastal," ütles ta.

Samal teemal

Kommentaarid  (4)

JEEP 9. juuli 2015 11:10
Iga normaalse mõistusega inimene taipab, et iga mull peab kord lõhkema. Ja mida hoogsamat mull paisub, seda varem see juhtub. Imestan neid maaklereid, nende uljust. Kuigi, nemad riskivad mitte omaenda vaid võõra rahaga. Läheb õnneks - teenib ise vahendamisest head protsendi. Kui läheb p..sse, jumal temaga. See ju võõras raha ning mingit isiklikku vastutust ju pole. Mängurid!
!!! 9. juuli 2015 11:06
Rahustuge, pesionärid. Meie fondid ei ole mitte Hiinas vaid Kreekas. Nii et paanikaks põhjust pole!
A.H. 10. juuli 2015 07:59
ja jaa, teie fonde löövad sirgeks teised sulid, kuid tulem on sama.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS