Eesti uudised

Skandaal OSCE Helsingi kohtumise ümber: kas tõesti Eesti oli venelaste blokeerimise taga? (42)

Sander Silm, 8. juuli 2015 12:36
Soome president Sauli Niinistö avamas 24. OSCE parlamentaarset istungjärku. Foto: Reuters / Scanpix
Helsingi Sanomates ilmunud artikli kohaselt blokeeris Soome EL-i sissesõidu all olevate Venemaa poliitikute tuleku OSCE Helsingi kohtumisele Eesti initsitiivil.

Helsingis leidis 5.-9. juulil aset OSCE riikide kohtumine, kuid Soome keelas riiki sisenemise Venemaa delegatsiooni kuuluvatele poliitikutele, kellele EL oli kehtestanud sissesõidukeelu. Keelu saanute hulgas oli ka delegatsiooni juht, Riigiduuma esimees Sergei Narõškin.

Soome välisministeerium teatas toona, et Soome konsulteeris selles küsimuses teiste ELi riikidega ning OSCE spetsialistidega ning leidis, et OSCE parlamentaarse assamblee kohtumise puhul ei saa erandeid teha.

Samal teemal

Soome taoline samm kutsus esile Venemaa jõulise vihapurske ning ka Soomes endas käib praegu elav arutelu selle sammu ümer.

Helsingin Sanomat avaldaski teisipäeva õhtul artikli, kus väljaannet konsulteerinud diplomaatilise allika sõnul oli venelaste kohtumisele tuleku blokeerimise taga "Soomele väga lähedal olev maa" ehk siis teisisõnu Eesti.

Artiklist selgus, et kohtumise korraldajamaa Soome soovis teada EL-i riikidelt, kuidas suhtuda sanktsioonide all olevatesse Venemaa saatkonna liikmetesse. Mõned Euroopa Liidu liikmesriigid, nagu Kreeka, Küpros, Ungari, Itaalia ja Prantsusmaa olid valmis reisikeelu all olevaid Vene delegatsiooni liikmed erandkorras erandkorras kohtumisele lubama.

Soome teavitas EL-i liikmesriike olukorrast nn notifikatsiooniga, mis tähendab, et reisimiskeelu all olevad Venemaa poliitikud oleks võinud tulla, kui kõik riigid oleksid olnud sellega päri. Paraku väidetavalt üks riik oli vastu ja kuigi avalikkuses on arvatud, et kõik Balti riigid olid kirjalikult reisikeelu all olevate venelaste riiki sisenemise vastu, siis väljaande sõnul see nii pole.

Leedu teatas Helsingin Sanomatele, et "riik ei olnud selles küsimuses algataja" ja Läti teatas, et "ei viinud asja aktiivselt edasi sellel põhjusel, et oli sel ajal Euroopa Liidu eesistujamaa".

Kuid üks riik oli selles asjast algataja ja ühe diplomaatiline allika sõnul on "see riik Soomele väga lähedal".

Helsingin Sanomat refereeris ka Eesti OSCE-delegatsioon juhi Mart Nuti sõnu, kus Nutt ütles Ilta-Sanomatele, et Eesti oli vastu sissesõidukeelu all olevate poliitikute osavõtule OSCE kohtumisest Helsingis.

Mart Nutt teatas aga täna Twitteris, et Soome lehed on tema sõnumit esitanud eksitaval moel.

"Soome lehed on kahjuks minu sõnumit esitanud eksitaval moel, kirjutades, et mina väitsin, nagu oleks Eesti olnud vastu venelaste tulekule Helsingi OSCE-le. Kindlasti pole Eesti olnud sellele vastu ega ole seda ka kunagi väitnud. Mina väitsin just, et otsuse kehtestada sissesõidukeeld mõnedele Vene saadikutele on teinud EL, ega mitte ükski riik. Soome lihtsalt täitis seda otsust. Keeld ei puudutanud mitte Vene delegatsiooni, vaid üksikuid selle liikmeid. Venemaa otsustas OSCE-st ise eemale jääda ja see ei ole kellegi teise kui Venemaa enda otsus. Eesti aga toetab Soomet EL-i kehtestatud sanktsioonide täitmisel. Teisisõnu on minu seisukoht, et Vene delegatsiooni eemale jäämine on kahetsusväärne ja Soomet süüdistatakse põhjuseta," kirjutas Nutt oma blogis.

Soome president Sauli Niinistö esines esmaspäeval kriitilise avaldusega, öeldes, mitmed EL-i riigid jätsid Soome tekkinud probleemidega üksi maadlema, kuna ei võtnud antud asjas selget seisukohta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee