Eesti uudised

Tehnikaülikooli rektori valimine läheb raskelt ja vastuoluliselt (1)

Õhtuleht.ee, 7. juuli 2015 07:00
KAS SAAB SEPTEMBRIST TÖÖLE? Jaak Aaviksoo valimine tehnikaülikooli rektoriks läheb üle kivide ja kändude.Foto: Karmen Ekbaum
Tallinna tehnikaülikool koos kuratooriumiga on jagunenud kahte leeri, nendib oma eilses avalduses üliõpilasesindus. Konsensusliku kandidaadi puudumise ja muude asjaolude tõttu muutus aus ja argumenteeritud valimisprotsess labaseks, poliitiliseks ja tehnikaülikooli mainet kahjustavaks, nenditakse avalduses.

Nii Jaak Aaviksood kui Mart Ustavit pooldavad leerid on tudengite hinnangul kasutanud ebausaldusväärseid ja ebaausaid võtteid ning püüdnud ka üliõpilas-esindust oma poolele saada. "Paraku tähendaks üliõpilasesinduse jaoks Aaviksoo toetamine valimisprotsessi ja kuratooriumi tegevuse heakskiitmist ja Aaviksoo vastu olemine demagoogia ning ebapuhaste meetodite kasutamise toetamist. Üliõpilasesindus on teinud ainuvõimaliku valiku ja jätnud poole valimata," öeldakse avalduses.

Samal teemal

Esinduse ettepanekute loetelus on peamisel kohal kuratooriumi uue koosseisu valimine, et taastada usaldus ja luua protseduurid, mis ühtlasi selgitaks seda, kuidas valimisel tekkida võivate ootamatuste korral talitada. Kui aga rektorit valida ei suudeta, siis peaks kaaluma võimalust anda otsustamine laiendatud valimiskogu kätte, arvab üliõpilaskogu.

Samal ajal tegid tehnikaülikooli kaheksast dekaanist kuus toetusavalduse Jaak Aaviksoole, kirjutab ERRi uudisteportaal. Tuleb tagada, et Aaviksoo saaks septembris tööd alustada, nõuavad dekaanid. "Tänasel päeval on esmatähtis, et kuratoorium kinnitaks valitud rektori ametisse. Vajalik on tagada ülikooli jätkusuutlik juhtimine, et saavutada meie arengukavas sätestatud eesmärk – TTÜ saamine üheks juhtivaks läänemeremaade tehnikaülikooliks," kirjutab oma selgituses ülikooliperele IT-teaduskonna dekaan professor Gert Jervan.

Pöördumisega ei ühinenud matemaatika-loodusteaduskonna dekaan Tõnis Kanger ja sotsiaalteaduskonna dekaan Sulev Mäeltsemees. Viimane leiab ka, et kord, kus rektorit valib väga kitsas ring inimesi, ei sobi Eesti poliitilise kultuuriga. Kanger ütles ERRile, et teda ei kutsunud keegi dekaanide avaldusele alla kirjutama.

ERRi andmeil koguneb kuratoorium täna, et otsustada, kas Aaviksoo kinnitatakse uueks rektoriks või mitte. Selleks on vaja, et kuratooriumi kaheksa liiget oleks kohal ning Aaviksoo peab saama kuratooriumi kõiki liikmeid arvestades kahekolmandikulise häälteenamuse ehk siis kaheksa poolthäält. Kui see ebaõnnestub, tuleb kas kuratoorium uuesti kokku kutsuda või nimetada rektorile kohusetäitja.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee