Eesti uudised

Eesti mehed viivad Ukraina sõjapõgenikele abi koju kätte (4)

Katrin Helend-Aaviku, 4. juuli 2015 08:00
ABISTAB: Ants Punning on võtnud nõuks ulatada abikäsi Ukraina sisepõgenikele. Aprillikuus viis ta sõjale jalgu jäänud ukrainlastele eluks hädavajaliku kraami kohale oma päevinäinud autoga, nüüd on aga annetusi kogunenud nii palju, et Ukrainasse sõidetakse väikse kaubikuga.Foto: Erakogu
Ukraina toetuseks mittetulundusühingu loonud mehed kogusid kokku kaubikutäie humanitaarabi ja võtavad ette pika reisi, et Ukraina sõjapõgenikele kogu see eluks vajalik kraam ise kohapeal koos toetava käepigistusega üle anda.

Täna hilisõhtul asuvad MTÜ Toeta Ukrainat asutajaliikmed, kaks Antsu – Ants Punning ja Ants Erm – kaubikuga Viljandist Ukraina poole teele. Laadungiks kraam, mis meile, eestlastele, igapäevane ja kättesaadav, aga Ukrainas sõja jalgu jäänud inimestele suures hinnas ja hädavajalik. Suure annetuse, mis sisaldas auto järelkäru täis riideid, hügieenitarbeid, toidunõusid ja palju muud, tegi sumokuulsus Baruto ehk Kaido Höövelson.

Puudust tuntakse kõigest

"Meie aitame Ukrainat ja olen kindel, et kui meie peaksime kunagi abi vajama, aitab Ukraina kindlasti ka meid."

Teine põhjus, miks Punning on võtnud südameasjaks ukrainlaste aitamise, on tuua selle kaudu Eesti ajalugu noortele lähemale. "Meie koolides puudub isamaaõpetus, meie noored ei tea väga meie riigi ajaloost, sealhulgas küüditamisest ja sellest, miks me oma maalt okupatsiooni ajal põgenesime. Loodan, et suudan Ukraina praeguse olukorra taustal oma noorematele sõpradele Eesti ajalugu rohkem selgitada," räägib Punning.

Esimese reisi Ukrainasse tegid kaks Antsu päevinäinud sõiduautoga aprillis. Tookord võeti kaasa mänguasju lastele, villaseid sokke vabatahtlike pataljonidele ja lisaks Kalevi šokolaadi. Puudust tunnevad sealsed sõjapõgenikud Punningu sõnul aga kõigest. Ja on igasuguse abi üle väga tänulikud. Ka selle eest, et eestlased ise abipakkidega ühes kohale tulid. "Nad ütlesid eelmine kord, et tundsid nii ka meie moraalset tuge," ütleb Punning.

Just seetõttu peabki ta vajalikuks ise kohale sõita. Lisaks Eesti inimestelt saadud annetustele müüb MTÜ abivajajatele elutarvilike asjade ostmiseks Eesti ja Ukraina sümboolikaga küünlaid ja T-särke. Kolme kuuga koguti sel moel kokku ligi tuhat eurot.

Veebruari lõpu seisuga oli Ukrainas registreeritud enam kui miljon sisepagulast. Umbkaudu viis miljonit inimest elab ikka veel konfliktist mõjutatud piirkondades.

Samal teemal

08.11.2015
FOTOUUDIS | Midagi gurmaanidele! Baruto paiskas lettidele soolalõhe!