Eesti uudised

ÕHTULEHE VIDEO | PAGULASTE POOLT VÕI VASTU? Jaak Madison vaidleb pagulaste pooldaja Karl-Patrick Norbergiga (211)

Katrin Lust | VIDEO: Mari Luud, 1. juuli 2015 13:53
Kutsusin Õhtulehe toimetusse veebiintervjuule kaks noort inimest, et arutada küsimusele üle, kuidas nad hakkavad tulevikus külge külje all elama Eestis võõramaalastega.

Karl-Patrick Norberg (20), kes on nõus Eestisse vastu võtma sadu pagulasi, sõidab sügisel õppima arenguabi Londoni ülikooli nimega School of Oriental and African Studies. Tema vastas oli Eesti üks radikaalsema mõtlemisega noori, riigikogulane Jaak Madison.

Samal teemal

Miks sa oled pagulaste poolt või vastu?

Jaak Madison: Kui küsimus on selles, kas kolmanda maailma riike higimull otsa ees aidata või pigem oma riigi korda seadmine, siis minu meelest tuleks vaadata karmidele faktidele vastu. Meil on 40 000 allpool vaesuspiiri elavat last ja meie pensionär saab kätte kaks korda vähem raha kui näiteks Itaalia pensionär... Nendele küsimustele vastu vaadates on minu meelest kummaline rõhuda sellele, et peame pagulasi aitama. Meie oma rahvas vajab abi.

Patrick Norberg: Esiteks me peame aitama sellepärast, et meil on see võimalus. Teiseks ei ole pagulaskriis maailmas kunagi olnud nii suur kui see on praegu. Need lapsed, keda Jaak mainis, nälgivad Eestis ka siis, kui pagulasi siia ei tule. Need kaks asja ei ole omavahel seotud, vaid see on kinni riigipoliitikas. Kui me räägime tuhandest pagulasest, siis nad kindlasti ei koorma meie sotsiaalsüsteemi niimoodi, et ükski laps meie riigis peaks veelgi enam nälgima.

Jaak Madison: Ega ikka mõjutab küll. Riigikassa on üks, kust me saame võtta raha, kas toetada lapsi, pensionäre või pagulasi. Miks me peame olema solidaarsed riikidega, kellega meil ei ole absoluutselt mitte mingisugust seost?

Patrick Norberg: Pagulaste siiatoomisel saab rääkida funktsioneerivast süsteemist. Saksamaal ja Kanadas need süsteemid on töötanud. Meil on vaja luua koolid, sest 25 protsenti pagulastest on lapsed. Me peame alustama keeleõpet ja tegema seda rohkem, kui me praeguseni seda teinud oleme. See on kulutus, mida me peaksime tegema, sest immigratsioon on investeering. Esimesed aastad maksavad pagulased meile rohkem, aga on tehtud uuringuid mis näitavad selgelt, et pikemas perspektiivis see ei ole meile kahjulik.

Jaak Madsion: Miks me peame aitama seal, kus me ei ole probleemi ise tekitanud. Esimene, kes Süüriasse läks oli USA ja Prantsusmaa. Ma ei näe küsimust solidaarsusest, kui meie ei ole tekitanud probleeme. See probleem on tekkinud meie liitlaste süül. Miks me peame tõttama appi oma enda rahva raha eest ja lahendama teiste tekitatud probleeme...Ja ma ei usu ka seda, et eestlane kogu maailmas suudab pagulased niimoodi integreerida ühiskonda, et nad probleeme ei tekita.

Patrick Norberg: Ma olen nõus, et Liibüas Gaddaffi kukutamine oli ameeriklaste poolt tehtud viga. Ka Süüria poolt on tehtud palju vigu, aga siiski ka EKRE soovib, et Eesti on NATOs. Ehk siis sina Jaak soovid ka neid liitlasi ja probleem on juba tekitatud. Me ei saa tagasi minna. Eesti on NATOs ja see on ühine vastutus. Ja kas sul tõesti ei ole humanistlikku soovi inimesi aidata? Me saadame inimesed tagasi sõjatsooni? Me saadame inimesed surma ja seetõttu me peame neid aitama.

Jaak Madison: See on väga traagiline, et inimesed hukkuvad ja lapsed surevad.

Jaak Madison: Ma ei ole seda pooldanud. Ma rääkisin, miks me peame viima oma demokraatiat sinna, kui neil oli oma kultuuriruum ja demokraatia, mis töötas seal. Minu asi ei ole öelda neile Iraagis, kuidas te elame peate. Maailmas on 58 miljonit inimest, kes on pagulasstaatuses. Eestlasi on 919 000. Meil on Eestis üle 300 000 muulase ja me räägime maailma päästmisest. See on naeruväärne ja kohatu.

Patrick Norberg: Selle aasta jooksul me ju põhimõtteliselt ei aidanud neid, sest hukkunud on 1700 inimest Vahemerd ületades. Kas sinu arvamus on siis see, et me ei peaks mitte ühtegi inimest vastu võtma?

Jaak Madison: Kui Hispaanial on võimalus vastu võtta 1000, siis pole minu asi teisiti öelda. Kui Lätil on võimalus võtta 5000, siis palun väga pole minu asi. Teil on oma valitsus, oma seim, teie rahva esindajad peavad kaitsma teie riigi huve. Eesti rahvas ei ole andnud mandaati mitte ühelegi erakonnale immigratsioonipoliitika lõdvendamiseks.

Patrick Norberg: Austraalias on rohkem inimrööve kui Kolumbias. Hong Kongis oli sel aastal 0 vägistamist. Mis on Rootsis vägistamine ei ole näiteks Indias vägistamine. Kui mees vägistab aasta aega oma naist siis Rootsis läheb see 365 vägistamise alla ja Indias 1. Pagulased ja vägistamine ei ole omavahel seotud. Need numbrid ja statistikad ei ole võrreldavad. Internetis levib video, et üks mustanahaline lööb valget naist ja nii tekibki ülespaisutatud hirm...Sina ütled praegu, et pagulased toovad kaasa kuritegevuse?

Jaak Madison: Absoluutselt.

Patrick Norberg: Statistika näitab, et pole korrelatsiooni usu, rassi ja kuritegevuse vahel. Tugev korrelatsioon on aga vaesuse ja kuritegevuse vahel. Vaesed inimesed on sunnitud minema olukorda, kus nad on sunnitud tegema seadusega vastuolus asju. Islamis ei ole rohkem asju, mis paneks neid rohkem olema kuritegelikud kui kristlased või ateistid. Kui me vaatame neid inimesi, kes on reaalselt Rootsis vangis, siis nad tulevad alati kõige vaesematest kohtadest. Rootsi integratsioonis on tuhandeid probleeme, aga statistikat vaadates on see nii.

Jaak Madison: Vao külas valitsebki ju ka hetkel ikkagi vaesus?

Jaak Madison: Mina näen, et kuritegevus ja muulased on seotud. Kui vaadata Politsei ja Piirivalve statistikat, siis kolm neljandikku kuritegevust on tehtud muukeelsete inimeste poolt. See on ametlik fakt. Minu enda sugulased olid ka Rootsis pagulased, aga nad ei pagenud teise kultuuriruumi, teise religiooni vaid jäid siia piirkonda. Eesti ja Rootsi on ikkagi niivõrd lähedased.

Patrick Norberg: Kui me vaatame aga statistikat, siis me näeme seda, et inglased ja hispaanlased suhtuvad EL siseselt tulevatesse immigrantidesse täpselt sama halvasti kui Euroopa Liidust väljaspool tulevatesse inimestesse. Niiet kui sa arvad, et sinu sugulased olid Rootsis tahetud, siis me ei tea, kuidas tegelikult suhtuti...ilmselt mitte nii väga. Saksamaal 70 protsenti inimesi näiteks toetab pagulasi. See ei ole nii üheülbaline, et me kõik oleme valged ja läheme valgetesse riikidesse. Miks sa arvad, et mustanahaline laps ei suuda siin saada eestlaseks?

Jaak Madison: Aga miks lähevad kümned tuhanded eestlased Soome tööle, et lapsi Eestis ära toita? Miks me peame mõtlema sellele, et 200 pagulast ei läheks kriminaaliks. Meil on endlagi probleeme oma inimestega.

Patrick Norberg: Me räägime 200 versus 900 000 inimest. Õigemini 1.3 miljonit.

Jaak Madison: Asi on põhimõttes.

Patrick Norberg: Nii et sina ütled, et isegi kui me suudame 200 inimest aidata, siis me ei peaks seda tegema?

Jaak Madison: Kui on valida kas 200 Eesti last või 200 Süüria last, siis mina valin Eesti lapsed. Kumba sina aitaksid?

Patrick Norberg: Laps on laps ja ma ei hakka sellisele absurdsele küsimusele vastama. Eesti lapsed ei ole praegu sõjas. See on majanduspoliitika.

Jaak Madison: Raha on ju piiratud?

Patrick Norberg: Ma olen nõus. Aga mitte nii piiratud, et me ei saaks aidata 200 või tuhandet inimest.

Samal teemal

10.06.2015
Eesti noorpaar elust Taanis pagulaste linnaosas: kõik, mis põleb, see põlema pannakse!
04.06.2015
GALERII JA TV3 VIDEO | Sajad motomehed sõidavad Vao küla toetuseks
04.06.2015
Mart ja Martin Helme: Vao on üks mädapaise, mille valitsus on tekitanud ja mida nüüd üritab maha vaikida
01.06.2015
Vao pagulaskeskuse kümme elanikku läksid appi otsima kadunud vanurit