Maailm

TUNEESIA TULISTAMINE: pealtnäha korralik noormees osutus massimõrvariks (18)

Helen Pentsa, 29. juuni 2015 16:31
Foto: YouTube
Tuneesias möödunud nädalal 39 turisti tapnud noormees näis sõpradele ja tuttavatele tavaline noor, kelle kavatsustest ei olnud kellelgi aimu.

Kolmapäeva õhtul sai Saif Rezgui kokku oma sõpradega, et rääkida lemmik jalgpallitiimist, tüdrukutest ja breiktantsust, juua kohvi ja suitsetada sigarette. Järgmisel päeval kohtus noormees oma onuga, kellega vesteldi pereasjadest. Noormees oli parasjagu vaheajal magistriõpetest lähedalasuvast Kairouani linnast. Kõigest päev hiljem suundus Rezgui läbi Tuneesias asuva Imperial Marhaba hotelli, tulistades kalašnikovist islamiriigi (IS) nimel viie minuti jooksul surnuks 39 turisti.

Samal teemal

Taas on Tuneesia šokis, kuidas üks noor ja normaalse olekuga mees langes vägivaldse Islami džihaadi ideoloogia meelevalda – hea haridusega, keskklassi kuuluv mees loobus jalgpallist ja muusikast, et astuda radikaalse islamirühmituse ridadesse.

Noormehe kodulinnas, kuivade tasanditega Tuneesia põllumajanduslinnas Gaafouris, proovivad nii naabrid kui perekond aru saada, kuidas naabruskonna lemmikust ja heast perepojast sai külmavereline tapja, kes on vastutav riigi suurima mõrvatöö eest.

Tunnistajate sõnul oli Rezgui ainukene, kes avas hotelli rannas tule, suundudes edasi basseini ja registratuuri juurde, tulistades seal olevad turiste – seda enne, kui politsei teda tulistas.

Just nagu kaks noort tuneeslast, kes märtsis ründasid Bardo muuseumi, tappes 21 inimest, ei saanud ka Saif Rezgui pere ja sõbrad aimu tema radikaalsetest vaadetest. Rezgui, tulihingeline räppmuusika ja breiktantsufänn, töötas poole kohaga pisikeses Gaafouris asuvas kohvikus, müües kohvi ja sigarette.

"Kes oleks võinud seda uskuda, et ta sooritab sellise õuduse?" lausub mehe onu Ali Rezgui Reutersile. "Võimalik, et ta muutus oma õpingute käigus, on ka võimalik, et midagi oli internetis. Kuid meil ei ole mingeid vastuseid."

Sõbrad ja naabruskond teadsid teda kui lahket ja jutukat noormeest, kes küll sageli palvetas, ent ei rääkinud religioonist ei rääkinud. Olenemata sellest, et ta õppis eemal, viibis ta sageli kodus.

"Ta ei näidanud välja ühtegi ekstreemset märki. Ta ei rääkinud kunagi usust," ütles noormehe sõber Mohammed. "On šokeeriv näha, kuidas sõbrast, kellega koos on nii palju aega veedetud, saab mõrvar."

Noormehe täpsem seotus islamirühmitusega on hetkel ebaselge. Usaldusväärse allika sõnul oli noormees olnud läbi interneti ühenduses äärmuslastega väljaspool Tuneesiat. Võimalik, et Rezgui võttis tapatöö ette ihuüksi, olles n-ö inspireeritud džihaadide ideoloogiast.

Tuneesia valitsuse andmetel võitleb islamiriigi ja teiste äärmusrühmituste eest enam kui 3000 tuneeslast.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee