Eesti uudised

Urmas Paet: Kreeka valitsuse referendumi otsus on küüniline (79)

Toimetas Kristin Aasma, 28. juuni 2015 09:59
Urmas PaetFoto: Raigo Pajula / AFP / Scanpix
Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet nimetab Kreeka valitsuse referendumi korraldamise otsust küüniliseks, millega Kreeka valitsus paneb vastutuse rahva õlule. Paeti hinnangul jääb Kreeka võlateema pingeid hoidma kauemaks kui suveks ning võib õõnestada Euroopa majandust ja rahandust.

"Kreeka valitsuse otsus panna referendumile võlausaldajatega tehtava võimaliku kokkuleppe tingimused on mitmes mõttes küüniline otsus. Põhimõtteliselt küsitakse ju seda, kas üldse maksta tagasi aastate jooksul võetud laene, ükskõik, milline on täpselt küsimuse sõnastus. Ja selline käitumine on alatu kõigi nende suhtes, kes Kreekale varasematel aegadel laenu andnud, aga eriti nende suhtes, kes on viimasel viiel aastal Kreekale appi läinud, seal hulgas Eesti," kirjutas eurosaadik Urmas Paet oma Facebooki lehel.

Samal teemal

Ta jätkab: "Ei meenu ka, et referendumeid oleks tehtud, kui laene võeti ja seda jätkusuutmatult kulutati.

Teiseks paneb Kreeks valitsus selle referendumiga vastutuse oma õlult rahvale. Et mida iganes referendumil otsustatakse, siis pole see valitsuse valik, vaid rahva oma, mida valitsus peab lihtsalt täitma ning seega pole Tsiprasel [Kreeka peaminister Alexis Tsipras - toim] ja valitsuse liikmetel edasise suhtes ka justkui mingit vastutust.

Kolmandaks näitab referendumi väljakuulutamine juba praegu, et ega Kreeka valitsus soovigi laenuandnutega kokkuleppele jõuda. Enne referendumit pole enam Kreeka valitsusel milleski kokku leppida, 30. juunil jõuab kätte järjekordne laenumakse tähtaeg, mida ilmselt ei kavatsetagi maksta, siis tuleb referendum, mille puhul on Kreeka kodanikele tegelikult võimatu kirjeldada, mida üks või teine otsus neile endaga kaasa toob. Ehk mida võib kreeklastele tähendada näiteks eurotsoonist lahkumine, võib-olla ka Euroopa Liidust lahkumine.

Ja et laenud tuleb ikka tagasi maksta. Seega on referendum laenude tagasimaksmise tingimuste üle teatud mõttes ka kreeklaste petmine oma valitsuse poolt, sest ühe või teise valiku tagajärgi pole võimalik piisavalt selgelt välja tuua."

Urmas Paeti hinnangul jääb Kreeka võlateema ettearvamatuse tõttu pingeid hoidma kauemakski kui suveks. "Kehv lugu on see, et Kreeka probleemipuntral on võime kogu Euroopa majandust ja rahandust õõnestada. Paraku on usaldus ja emotsioonid need, mis nii Euroopa-siselt kui -väliselt edasisi samme ning Euroopa majanduse tervist mõjutama hakkavad," kirjutas Paet.