Eesti uudised

Noorsootöötajad tulevad noortega tänavale hängima (1)

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 25. juuni 2015 15:48
Tartu noorsootöötajad tegelevad noortega ka avalikus ruumis. Pildil vasakult taga Helena Heidemann, Marge Hindriks, Egle Saarepere, Raili Hollo, ees vasakult Heidi Hansar ja Amalie Viinalass. Foto: Elge Aas
Tartu noorsootöötajad ei istu vaid toas noori oodates, vaid lähevad noortega õue kaasa, et nii suunata teid linnas huvitavaid ja kasulikke asju tegema.

Nende tööd võib kokku võtta pisut bürokraatliku nimetusega „mobiilne kontaktnoorsootöö”. Kontaktnoorsootöötaja loob riskikäitumisega noortega või noortegruppidega avalikus ruumis kontakti ning toetab nende arengut.

„Noorte kultuur ja käitumine muutuvad ajas. Praeguseks on see üle Euroopa liikunud suunal, mis soodustab noorte linnastumist: vaba aega veedetakse rohkem linna avalikus ruumis, „tšillitakse ja hängitakse” kaubanduskeskustes jm, noortekeskuste ja huviringide asemel valitakse tihtipeale spontaansed sõpradega kohtumised linnas. Mobiilne kontaktnoorsootöö võimaldab avalikus ruumis sihitult liikuvate noortega kontakti saada, olla nende jaoks tänaval turvaline täiskasvanu ja kaasata neid kogukonda,” selgitab mobiilse kontaktnoorsootöö teenuse koordinaator Heidi Hansar.

Tähe noorteklubis töötav naine lisab, et kui avalikus ruumis on noorsootöötaja saanud noortega kontakti, pakutakse neile võimalusi osaleda kogukonnasündmustel vabatahtlikena ja näiteks väljasõitudel. „Lisaks kaasame neid teistesse projektidesse, mis soodustavad nende enesemääratlemist ja eneseteostust. Vajadusel suuname ja nõustame noort kindlate eluliste probleemide lahendamisel,” lisab Hansar.

 

Meetod toimib

Mobiilse kontaktnoorsootööga alustati Tartus mullu jaanuaris esmalt Tähe noorteklubis. Nüüd võib juba öelda, et meetod toimib ning selle kaudu on võimalik tuua noorte ellu palju häid kogemusi ja oskusi, mis mõjutavad nende igapäevaotsuseid ja tegemisi. Praeguseks on tartlased oma teadmisi ka juba üksjagu jaganud. Hansari sõnul on Tartu noorsootöötajad pooleteise aasta jooksul teinud koostööd ja jaganud kogemusi väga erinevate organisatsioonidega nii kohalikult, üleriigiliselt kui ka rahvusvaheliselt.

Mida tänavanoorsootöö aga noorsootöötajalt endalt nõuab? „Teeme isekeskis nalja, et kontaktnoorsootöötaja on multitalentne spetsialist. Igas naljas peitub alati ka tõetera. Kontaktnoorsootöötaja pädevuste hulka kuulub oskus saada ühendust eri vanuses ja olukorras oleva inimesega ja kontakti edasi arendada. See ülesanne on keerulisem, kui esmapilgul võib tunduda,” selgitab Hansar ja lisab, et kontaktnoorsootöötajal on oskused noori ja nende vanemaid motiveerida ja nõustada. „Kõik see nõuab head erialast ettevalmistust, aga ka sobivaid isikuomadusi, sest mitte kõik inimesed ei sobi töötama inimestega, eriti avalikus linnaruumis.”

 

Eredad muljed

Noorsootöötajatele endilegi on teistmoodi noorsootöö pakkunud eredaid muljeid. Egle Saarepere ütleb, et see on väga lahe, kui noored jooksevad kallistama ja tervitavad juba kaugelt. “Üks neiu palus mul ühendust võtta oma „pahale teele kaldunud” sõbrannaga, sest vaid minu pärast ta ise veel eksisteerib ja arvab, et saan ka tema elu muuta. Hea oli ka tunne, kui noormees, kes oli oma ões nii pettunud, et ütles, et tal suva, kui ta isegi ära kärvab, pärast pisikest motiveerivat vestlemist jagas pilti koos õega, viis talle kingitusi ja jagas avalikult armsaid ning hoolivaid kommentaare,” märgib Saarepere. Amalie Viinalass lisab: „Sügavama kontakti loomine noortega väljasõitudel, „elame seda elu koos”, perekonna tunne tekib.”

Helena Heidemann toob aga ühe kihvtima kogemusena välja noortega vabatahtlikuna maratonidel osalemine: „On tore kogeda, kuidas noored tundide kaupa finišis seisavad ja inimesi ootavad, ning ikka ja jälle vabatahtlikuks tulevad, mis siis, et peavad päikse, tuule ja külmaga võitlema.”

 

Müüdid purunevad

Mobiilse kontaktnoorsootöö teenuse koordinaator Heidi Hansar usub, et nii avalikkuse kui ka linnaelanike jaoks on mobiilse kontaktnoorsootööga õnnestunud nii mõnigi müüt purustada. “Üheks näiteks võib tuua asjaolu, et järjest enam saame kutseid osaleda noortega vabatahtlikena organisatsioonide üritustel, kusjuures initsiatiiv tuleb korraldajatelt. Kogukond on hakanud nägema noori n-ö ressursina, kellel on sihtgrupina olemas kindlad omadused, nagu julgus proovida uusi asju ja hakkama saamist uutes olukordades, soovi olla kaasatud ja tegutseda aktiivselt. Noored on lahedad!” ütleb Hansar.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee