Eesti uudised

Aastaid päästjatega vägikaigast vedanud Vao söevabrik jäi kaotajaks 

Arvo Uustalu, 25. juuni 2015, 07:00
PÜSIKLIENT: Söetootmisperioodil tuli päästjatel Vaole kohale kihutada kohati mitu korda nädalas.Foto: Kaspar Pokk / Kanal2
Pika protsessimise järel sai päästeamet riigikohtus võidu ja kurikuulus kartulihoidlasse rajatud Vao grillsöevabrik peab seadustele vilistamise eest lõpuks sunniraha maksma.

2012. aasta maikuus kirjutas Õhtuleht Järvamaal asuvast Vao küla grillsöevabrikust, kus vaatamata pidevatele põlengutele ja päästeameti ettekirjutusele tööd jätkati.

Toonane Koeru valla planeeringu- ja ehitusspetsialist Ülo Rudissaar tõdes siis, et söevabrikuga suhtlemises on palagani elemente. Ülemusi oli praktiliselt võimatu kätte saada ja töölised lasid ametnikke nähes jalga. Tootmise jätkamisel ootas vabrikut 3200 euro suurune sunniraha, kuid selle tasumise asemel anti asi kohtusse. Lääne päästekeskuse juhi asetäitja tuleohutusjärelevalve alal Indrek Laanepõld ütleb Õhtulehele, et aastate pikkuseks veninud kohtuprotsess käis ainult sunniraha tasumise üle. Ehk siis nüansi üle, kas nõue oli esitatud õiguspäraselt.

Laanepõllu sõnul paigutati tootmisseadmed hoonesse, mis tegelikult ei olnud selleks ette nähtud, ning ära jäi omavalitsusega kooskõlastamata ehitise kasutusviisi muudatus, millega oleks lahendatud ka turvalisuse küsimused. "Ühes põlengus sai töötaja põletushaavu. Samuti oli töötajate tervisele ohuks hoones leviv suits, kuna seda ei juhitud mitte hoonest välja, vaid suits paiskus seadmete avamisel otse hoonesse," kirjeldab ta vabrikus valitsenud olukorda.

Lääne päästekeskus on seisukohal, et Vao söevabriku tootmishoones toimuv tootmisprotsess oli äärmiselt tuleohtlik ning kujutas endast reaalset ohtu inimese elule ja tervisele. Pärast seda, kui 2012. aasta kevadel said päästjad vähem kui kahe kuu jooksul söetehasesse neli väljakutset, korraldasid päästeamet, keskkonnainspektsioon, maksu- ja tolliamet ning politsei- ja piirivalveamet sinna kontrollreidi. Juba järgmisel päeval said päästjad söevabrikusse uue väljakutse.

Lääne päästekeskus viis sunni-raha hoiatuse täide, kuid siis algas pikk kohtusaaga, mis lõppes riigikohtus päästeameti võiduga.

Lääne päästekeskuse Järvamaa päästepiirkonna juhataja Janar Kärner ütles Õhtulehele, et nii pikk kohtuvaidlus oli neil esmakordne. Millal täpselt vabrik tootmise lõpetas, seda päästjad ei teagi. "Ühel hetkel väljakutseid sinna lihtsalt enam ei tulnud," ütleb ta.

Vao külas käivad jutud, et vabrik ei pannud mitte uksi kinni, vaid leidis endale kuskil uued hooned, kus söepõletamisega jätkatakse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee