Maailm

Putini populaarsus vallutas Venemaal uue rekordkõrguse (49)

Õhtuleht.ee, 25. juuni 2015, 07:00
USKUMATU POPULAARSUS: Vähemalt sellel pildil ei paista Vladimir Putin oma menu eriti uskuvat.Foto: Reuters/Scanpix
"See arv on võltsitud!" ütles veebruaris CNNile Venemaa-asjatundja Ben Judah. Levada Keskus oli siis Putini populaasusnumbriks märkinud 86 protsenti. Mida ütleks Judah nüüd, kui eile teatas Levada Keskus oma viimase uurimuse tulemuse: Putini tegevuse kiidab heaks 89 protsenti Venemaa kodanikest.

"See on rekordiline tulemus," märkis Levada Keskuse esindaja. "Nii kõrge pole Putini reiting olnud kordagi varem. Vaid kümme protsenti küsitletuist pole presidendi tegevusega rahul."

Samal teemal

Küsitlus tehti 19.–22. juunil. Sellele vastas 1600 inimest 134 asulas ligi poolesajas regioonis.

Putini kõrval selgitati ka peaminister Dmitri Medvedjevi menu rahva seas. Tegevust kiitis 66 protsenti küsitletuist, kolmandik ei olnud sellega rahul. Valitsuse liikmeist on endiselt kõrgeima reitinguga kaitseminister Sergei Šoigu välisminister Sergei Lavrovi ees.

Ühtegi Venemaa poliitikut ei usalda üheksa protsenti küsitlusele vastanuist. Kuid hoolimata sellest, et majandus on suhtelises madalseisus ja rublagi oma tippaegadest tublisti langenud, osutavad Levada Keskuse andmed, et 64 protsenti venemaalastest usub, et nende riik liigub õigel rajal. Aasta algul uskus seda vaid 55 protsenti küsitletuist.

Levada Keskus nimetab ennast valitsusväliseks sõltumatuks uurimisasutuseks. Järelikult peaks tulemust uskuma?

"Arvamusküsitlust võib uskuda ainult riigis, kus valitseb demokraatia ja tegutseb vaba ajakirjandus," vaidleb Judah vastu.

"Venemaal kiusatakse teisitimõtlejaid, vabast ajakirjandusest ei saa enamikus juttugi olla ja riiklik televisioon on oma uudistesaadetes tõest kaugel. Kui siis küsitleja helistab ja pärib: "Kas te kiidate heaks Vladimir Putini tegevuse?" nõuab see väga suurt julgust, et vastata eitavalt."

Judah meelest ei näita Venemaal sellised küsitlused seda, kas inimesed ühe või teise poliitiku tegevuse tõesti heaks kiidavad. Need näitavad hirmu taset riigis.

Kuigi osa vaatlejaid pole nii kategoorilised kui Judah ja on arvanud, et Putini heitlus läänega võib talle kodumaal tõesti populaarsust tuua. Aga nende meelest ei maksa populaarsus lihtrahva seas suurt midagi. Tähtis on, mida arvavad Putinist riigi jõukamad inimesed, kelle tiibu lääne sanktsioonid kärbivad. Kui nende olukord muudetakse uute sanktsioonidega järjest hullemaks, pole ka Putinil pikka pidu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee