Foto: AFP / Scanpix
Toimetas Kaspar Käänik 24. juuni 2015 12:21
Euroopa Parlamendi liikmed saatsid Saudi Araabia kuningale Salmanile kirja, milles nõuavad blogipidaja Raif Badawi vabastamist. Saudi Araabia ülemkohus jättis 7. juunil jõusse Badawile määratud karistuse, milleks on kümneaastane vangistus ja tuhat piitsahoopi.

"Selline karistus võrdub peaaegu kindlasti surmamõistmisega," ütles Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet. "Raif Badawit karistatakse selle eest, et ta kasutas rahumeelselt oma õigust sõnavabadusele."

Europarlamendi saadikud rõhutasid oma kirjas kuningas Salmanile, et Badawi abikaasa ja lapsed on hetkel Kanadas ning Badawile tuleks anda võimalus oma pere juurde Kanadasse minna.

"Nüüd, kus Saudi Araabia ülemkohus on otsuse teinud, on armuandmine ainuke viis Badawi päästmiseks," ütlesid europarlamendi saadikud, lisades, et ka 15 aastaks vangi mõistetud Badawi advokaadile tuleks armu anda, nagu ka teistele Saudi Araabia meelsusvangidele.

Kirja teiste seas allkirjastanud Urmas Paeti sõnul on vastuvõetamatu, et vaatamata tugevale rahvusvahelisele survele jättis Saudi Araabia niivõrd ebaausa ja julma karistuse jõusse. "Euroopa Liidu ülesanne on Badawi juhtumile ja teistele Saudi Araabias toimuvatele inimõiguste rikkumistele tähelepanu juhtida ja survet avaldada, et selliseid ebainimlikke otsuseid ei tehtaks," lisas ta.