Planeet MaaFoto: PantherMedia / Scanpix
Toimetas Geidi Raud 20. juuni 2015 13:45
Teadlased kinnitavad ülikoolide ühisuuringu tulemustele tuginedes, et maailm on jõudnud kuuenda massilise väljasuremise lävele. Kui seni on massväljasuremised olnud tingitud looduskatastroofidest, siis seekord on süü inimtegevusel, vahendab Daily Mail teadusajakirjas Science Advances ilmunud uuringu tulemusi.

Teadlased ei teinud saladust, et massiline väljasuremine ohustab ka inimesi. Nad hoiatasid, et loomaliigid surevad juba praegu välja enam kui sada korda tavapärasest kiiremini. "Meil ei ole mingit kahtlust, et see on alanud," märkis populatsiooniuuringute professor Paul Ehrlich Stanfordi Ülikoolist, rääkides ajaloo kuuendast massilisest väljasuremisest.

Kõigest viimase sajandi jooksul on selgroogsete liikide väljasuremine inimtegevuse mõjul kiirenenud 114 korda. Peamiste põhjustena nimetab uuring kliima soojenemist põhjustavat saastamist, ohustatud liikide unarusse jätmist ja metsade maharaiumist.

Väljasuremine saavutas viimati sellise kiiruse 66 miljonit aastat tagasi.

"Kui sel lubatakse jätkuda, läheb elu taastumiseks miljoneid aastaid, ning meie liik on üks esimesi, kes kaob,“ ütles professor Gerardo Ceballos Mehhiko ülikoolist.