Eesti uudised

GALERII | Keila-Joa pargis avati skulptuur armastusele (4)

Toimetas Kristin Aasma, 19. juuni 2015 21:23
19. juunil 2015 avati Keila-Joa pargis Mati Karmini skulptuur "Kaks südant" noorpaaridele, kes soovivad oma igavest armastust kinnitada tabalukuga ja seejärel võtme jõkke visata. Esimese luku kinnitasid Aljona ja Artjom Olev.Foto: Ernest Bondarenko
Harjumaal Keila-Joa lossipargis avati reedel Mati Karmini skulptuur "Kaks südant", et noorpaarid saaksid vana pulmatraditsiooni kohaselt kinnitada sinna igavese armastuse sümboliks tabaluku. Esimeseks noorpaariks oli Aljona ja Artjom Olev.

Ametlikult avatud skulptuurile kinnitasid esimesena luku vastabiellunud Aljona ja Artjom Olev, tunnistajateks umbes 30-liikmeline pulmaseltskond. Seejärel kinnitasid oma armastuse jätkuvat tugevust ka Raul ja Heli Isotamm, kes abiellusid viis aastat tagasi 19. juunil ning tähistasid tähtsat päeva täna poja ja tütre seltsis.

Skulptor Mati Karmini sõnul on lukkude kinnitamine sildadele oma kihluse või pulmapäeval levinud komme mitte ainult Eestis, vaid ka paljudes teistes riikides. "Küllap väljendab jõgi elu voolavust, liikumist ja ühiselt kinnitatud lukk selle kohal armunute lootust, et kaunis tunne kestab igavesti," sõnas Karmin, kellel võttis igavest armastust sümboliseeriva skulptuuri valmistamine ideest teostuseni aega üle kahe aasta. Skulptuuri avanud Mati Karmin tunnustas RMK-d selle eest, et skulptuuriga on väärikalt lahendatud ka varem sildade külge kinnitatud lukkude säilitamine. "Nüüdsest ei tohiks ükski armunute lukus süda kaotsi minna," sõnas ta ja avaldas lootust, et skulptuurist kujuneb ilus monument armastusele.

Mati Karmini senisteks tuntumateks teosteks on Tartu Raekoja platsi purskkaevuskulptuur "Suudlevad tudengid" ja pronksist "Siga" Tartu turuhoone ees, Michael Parki monument Pirita teel, parvlaev Estonia hukule pühendatud monumendid Hiiumaal ja Pärnus ning Toris asuv ratsamonument "Püha Jüri võitlus lohega". Uuenduslike materjalide kasutamise poolest tuntud Karmini loomingu üks suurejoonelisemaid väljundeid on 1990. aastatel alustatud meremiinidest mööbli valmistamine.

Keila-Joa parki haldava RMK loodushoiuosakonna Tallinna piirkonna juhataja Kristjan Maasalu sõnul kinnitasid noorpaarid varem oma pulmapäeval tabalukke Keila-Joa pargi sildade külge, kuid paraku rikkus see sildade konstruktsiooni ning vanad lukud tuli sildade renoveerimistööde käigus eemaldada. Kõik kaks aastat tagasi eemaldatud vanad lukud on osaks skulptuurist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee