Karl Patrick NorbergFoto: Erakogu
Katrin Lust 19. juuni 2015 17:32
Eesti noormees Karl Patrick Norberg, kes suundub septembrist taas õppima Londonisse ülikooli nimega School of Oriental and African Studies, tunneb end kodumaa pagulasküsimuse tõttu piinlikult.

"EKRE-l ja radikaalsel islamil on tegelikult väga palju ühiseid jooni. Euroopas valitseb praegu ratsionaalne valgustuskultuur, mis tähendab, et tänapäeva eurooplane on kriitiline mõtleja, kes on avatud ja salliv, ning väärtustab teadmisi üle eelarvamuste. Samas nii EKRE kui ka radikaalne islam jagavad näiteks viha homoseksualismi vastu, mis on vastuolus euroopaliku mõtlemisega," rääkis noormees, kes valis eriala oma huvi tõttu pagulaspoliitika vastu maailmas.

"EKRE populaarsuse tõus on minu vaatenurgast tunduvalt ohtlikum kui pagulased Eestis. Ekstreemne parempoolsus koondab negatiivsust," ütleb Norberg ja lisab: "Mida teeb hetkel EKRE noorteühendus Sinine Äratus, on tegelikult lausa murettekitav, sest imiteeritakse fašistlikke jooni. Näiteks 2015. aasta tõrvikumarsil kasutati loosungit "Sinitaeva palge ees mustal mullal valge mees", mis otseselt nõuab rassipuhtust Eestisse."

Norberg ütleb, et hetkel näeb ta siiski pagulasküsimuse taga ka EKRE võimalust ühiskonnas võidupunkte saada. "Ühelt poolt soovitakse justkui head, aga teiselt poolt koondatakse valijaid läbi vihkamise, mis on sama, mida teevad fundamentalistlikud rühmitused Lähis-Idas.Mina ei näe selles küll mingit võimalust positiivseteks muutusteks," märkis noormees. Ta ütles, et kohati on tal lausa piinlik eestlaste suhtumist kõrvalt jälgida.

"Helmed hoiavad riiki tegelikult pagulaspoliitikaga peos ja kasutavad seda enda populaarsuse nimel ära," ütleb noormees ja lisab, et inimesed peaksid suutma poliitilisi põhjuseid näha.

"Eesti riik ei kuulu ainult mulle kui etnilisele eestlasele. Jah, siin piirkonnas elasid mu vanavanemad, aga seda, et ainult läbi vere on võimalik eestlaseks saada, ma ei usu," lisas Norberg.

"Meil ei ole kohustust hoida etnilist puhtust. Mina suudan ette kujutada mustanahalist lugemas Viidingut (poeet, näitleja, lavastaja Juhan Viiding - toim) või ujumas Viljandi järves. Ilmselgelt ei pea seda tegema iga pagulane, piisab lihtsalt ühiskonda integreerumisest, polegi vaja täielikku assimileerumist," selgitab Norberg.

Norberg ütleb, et ka tema ise on ju Londonisse minnes võõras. Ometi soovib ta seal omandada parimat haridust, et siis neid teadmisi kasvõi oma kodumaal rakendada.

"Suur probleem nii Eestis kui kogu Euroopas on hetkel see, et pagulasprobleemist räägitakse hästi palju, aga tegelikult on väga vähe uuringuid, mis aitaksid meil olukorda paremini mõista... Just seetõttu see teema mind teaduslikust aspektist huvitabki."

Norberg ütleb, et tema on täiesti valmis pagulastega Eestis külg külje kõrval elama. "Jah, ma olen täiesti valmis selleks ja ma üritan säilitada avatud mõtlemist. Mul ei ole midagi selle vastu, kui mu lapsed käivad koolis koos pagulaslastega. Mind ei hirmuta EKRE muinasjutud pagulasdüstoopiast."