Eesti uudised

Siseministeerium: USA suursaatkond pole reegleid rikkunud (4)

Toimetas Geidi Raud, 19. juuni 2015 16:44
USA saatkond Tallinnas Kentmanni tänaval.Foto: Mattias Tammet
Siseministeeriumi analüüsist selgus, et Ameerika Ühendriikide saatkond ei ole väljunud memorandumis kirjeldatud piiridest ning Eesti elanike isikuandmed on kaitstud.

Siseministeerium analüüsis Ameerika Ühendriikide suursaatkonnaga sõlmitud memorandumit ja selle alusel tegutseva saatkonna üksuse ning siseministeeriumi valitsemisala ametite tegevust.

Samal teemal

"Analüüsi käigus kogutud info ja kontrollitud andmete põhjal kinnitame, et osapoolte tegevus ei ole väljunud memorandumis kirjeldatud piiridest. Üksus on tegelenud suursaatkonna valve tagamiseks vajalike ohtude tuvastamisega, ühegi inimese jälitamist ministeerium ei tuvastanud," teatas siseministeeriumi pressinõunik.

Analüüsi tulemusena selgus, et näiteks eelneva aasta jooksul tuvastati üksuse poolt viiel juhul võimalik oht suursaatkonnale ja sellega seonduvalt vahetati andmeid Eesti sisejulgeoleku ametkondadega.

Eesti ametkondade poolt ühelgi juhul oht kinnitust ei leidnud ja sellest teavitati ka suursaatkonda. Siseministeeriumi poolt kontrollitud andmete põhjal informeeriti suursaatkonda vaid ohukahtluse puudumisest ning ei edastatud muid andmeid (sh isikuandmeid), mis võimaldaks mõnda inimest tuvastada.

"Peame oluliseks rõhutada, et Eesti kohustuseks on tagada siin asuvate saatkondade turvalisus. Lähtume põhimõttest, et igaühel on õigus saada politseiasutuselt abi ohu ennetamisel ning tegevuse käigus tuleb tagada inimeste andmete kaitse," seisis ministeeriumi pressiteates.

Siseministeerium tegi julgeolekupoliitika asekantsler Erkki Koorti juhtimisel analüüsi seonduvalt 29.05.2015 Postimehes ilmunud artikliga, kontrollides muuhulgas ka suursaatkonna materjale, mis on tõenäoliselt ajakirjandusele kättesaadavaks saanud.

Postimees kirjutas mai lõpus, et USA saatkond võis vaatlusüksuse tegevusega ületada kahe riigi vahel 2013. aastal sõlmitud lepingu piire, sest Eesti pole andnud Ameerika Ühendriikidele luba inimesi Tallinna tänavail filmida ega teadnud oma elanike isikuandmete sisestamisest Ühendriikide andmebaasi SIMAS.

Samal teemal

30.04.2015
Ühendriikide saatkond hoiab silma kõigel, mis toimub tema hoone ümbruses
29.04.2015
Juhtkiri | Suur sõber
29.04.2015
JÄLGIMISSKANDAALI JÄRELKAJA | Asekantsleri väitel polnud USA saatkonna juures tegemist ebaseadusliku jälitustegevusega
29.04.2015
Kui ärev on täna USA saatkonna ümbrus?