Eesti uudised

MODERNNE TEADUS: Tallinna ülikoolis kaitstakse reedel doktoritööd selfie'de tegemisest (2)

Toimetas Geidi Raud, 19. juuni 2015, 10:01
Foto on illustreeriv.Foto: PantherMedia / Scanpix
19. juunil kaitseb Katrin Tiidenberg Tallinna ülikooli rahvusvaheliste ja sotsiaaluuringute instituudis doktoritööd, milles ta uuris selfie’de ehk selvepiltide tegemise ja jagamise praktikaid Instagram ja Tumblr.com keskkondade näitel.

Täpsemalt uuris Tiidenberg subjektiivsuse, kultuuriliste praktikate ja selfie’de sotsiaalse kasutuse vahelisi suhteid.

Samal teemal

Selvepiltide tegemist on tembeldatud nartsissistlikuks ja edevust väljendavaks praktikaks, Katrin Tiidenbergi arvates võivad aga selfie’d olla väga tähenduslikud identiteeditööriistad. "Selfie-praktikad toimivad erinevate inimeste jaoks alatasa teadmusseadmena, mis võimaldab minapildi ja kehaga eksperimenteerimist ning õpetab inimesele eneserefleksiivsust. Turvalistes keskkondades võimaldavad selfie’d agentsuse- ja kontrollitunnet."

Oluline on aga, et selvepiltidele ei saa omistada ühest tähendust, mis nendega platvormilt platvormile või inimeselt inimesele kaasneks. Nagu väga paljud teised eneseväljenduse viisid, on ka selfie’d äärmiselt kontekstitundlikud.

Selfie tähendab erineval ajal, erinevatel platformidel, erinevate inimeste jaoks erinevaid asju.

Tiidenbergi sõnul on sellist kontekstitundlikkust arvestades kujunev sotsiaalse ja tehnilise ühtesulavuse olukord alarmeeriv. "Oleme Facebooki domineerimise all liikumas sellisesse sotsiaalvõrgustike maailma, kus kõik kontod on omavahel seotud ning nimelised – sellel on palju laiemad tagajärjed sellele, mida saame internetis teha ja mida see meie minapildiga teeb, kui arvatakse," seligtas ta.

"Konvergentsi ja anonüümsuse kadumist põhjendatakse turvalisuse küsimusega, küünilisemalt on selle taga platformiomanike majanduslikud huvid. Identiteeditöö ja kogukonna normide taastootmise ning näiteks häbirežiimide ilmnemise seisukohast on see aga pigem negatiivne areng."

Katrin Tiidenbergi doktoritöö "Image Sharing, Self-Making and Significant Relationships: Understanding Selfie-Practices / Piltide jagamine, identiteediloome ja tähenduslikud suhted – kuidas mõista selfipraktikaid?" valmis Microsoft Research New England juhtivteadur Nancy Baymi ja Tallinna ülikooli professor Airi-Alina Allaste juhendamisel.

Oponendid on Bergeni ülikooli professor Jill Walker Rettberg ja Lancasteri ülikooli dotsent Debra Ferreday.

2 KOMMENTAARI

v
Võiks 19. juuni 2015, 12:57
ju kaitsta doktorit näiteks bikiinipiirkonna epileerimisest ja selle mõjust ühiskonnale!
j
juhani salukannel 19. juuni 2015, 11:19
me kurdame, et teadus ei anna midagi rahvamajandusele - aga mille poolest eesti saab paremaks ja rikkamaks kui TLÜs selliseid doktoritöid kaitstakse? Kusjuures maksumaksja peab seda doktoranti tema õpingute ajal ülal, eeldusel et ta kunagi annab midagi tagasi... Mida see selfide-uurimine annab?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee