Juhtkiri

Juhtkiri | Kosmeetiline reformikava (4)

Õhtuleht.ee, 18. juuni 2015 18:29
Foto: Andres Varustin
Kui ettevõttes tööd vähemaks jääb, siis rakenduseta töötajad koondatakse. Kuigi üha selgemaks saab, et Eesti maksumaksja ei jaksa liiga suureks paisunud riigiaparaati ülal pidada, luuakse kulude kokkutõmbamise asemel probleemiga tegelema eraldi ministrikoht. Riigihalduse ministri Arto Aasa reformikava "valitsemise mahu vähendamiseks" sai valitsuselt heakskiidu. Reformide sisust aga pole teada rohkem, kui et töökohtade arv väheneb 0,7 protsenti ja töötajatega seotud kulud 13 miljoni võrra aastas. Nüüd esitavad ministeeriumid oma tegevuskava ning selle alusel peab toimuma analüüs, kaardistamine ja konsolideerimine.

Me ei imestaks, kui riigipalgaliste arvu vähendamise analüüsi ja kaardistamise tõhusa, sidusa ja kuluefektiivse teostamise elluviimiseks tuleks appi palgata uusi ametnikke. Mida rohkem olukorda kaardistada ja analüüsida, seda visamad on tulemused tulema. Rääkimata sellest, et isegi valitsemise mahu mõiste kasutamine väljendab pigem päikesekuninglikult kõrki mentaliteeti.

Riigikontrolli paar päeva tagasi avaldatud prognoosi kohaselt väheneb tööealiste arv viie aastaga veel 50 000 võrra. Nii tundub sihiks võetud ametnikkonna vähendamine 0,7 protsenti pehmelt öeldes väga tagasihoidlik ja ambitsioonitu.

Õhukese riigi tingimustes tuleb hoolega kaaluda, kust ja keda  kärpida. Kas vähendame veelgi päästjate ja politseinike arvu või sulgeme parteistunud maavalitsused, koondame poliitnõunikud ning sunnime ametnikke odavama autoga sõitma või jala käima?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee