Juhtkiri

Juhtkiri | Massiline sisseränne pole imerohi (15)

Õhtuleht.ee, 17. juuni 2015 17:33
Foto: Arno Saar
Ajal, mil Eesti ootab peaminister Taavi Rõivaselt mehetegusid meile Euroopa Komisjoni poolt määratud pagulaskvoodist vabanemisel, räägib riigikontroll oma värskes auditis vajadusest lubada riiki uut tööjõudu. Riigikontroll peab silmas küll kvalifitseeritud tööjõudu, praegu Aafrikast ja Lähis-Idast siiapääsu ootavate põgenike tegelikud oskused tööle asumisel on meile veel teadmata.

Viimase kaheksa aasta jooksul lahkus Eestist 60 tuhat inimest. Tüüpiline välismaale tööle siirduja on madalapalgaline kõrghariduseta inimene, kes lahkumiseelse aasta jooksul pole saanud pidevat tööd. Äraläinute kompenseerimiseks soovime nüüd välismaalt asendustööjõu sisse tuua. Kuid sellega ei lahenda me väljarände põhjuseid. Kui inimene, kes Eestis tööd ei saanud, töötab edukalt Soomes, siis ei saa ju öelda, et ta ei pingutanud Eestis piisavalt töökoha leidmiseks. Küsida tuleb hoopis, kas Eestis ikka tasub madala töötasu eest palgavaesena tööd rabada? Et tööandjad pole olukorra muutumisest eriti huvitatud, on näha ka nende valmisolekust alampalka vaid näpuotsaga tõsta.

Samal teemal

Kui aastaks 2040 on Eestis praegusega võrreldes 165 tuhat maksumaksjat vähem ning samal ajal 88 tuhat pensioniealist rohkem, siis on selge, et tööjõu vähenemise kompenseerimiseks ja pensionäride ülalpidamiseks on vaja väga suurtes kogustes sisserändajaid meid teenindavaks personaliks.

Nii näeb riigikontroll ette, et siia saabujatele tuleb tagada "sobiv, avarast maailmakäsitlusest lähtuv töö- ja elukeskkond". Paraku jätab riigikontrolli hinnangul Eesti riigi ja ühiskonna võimekus sisserändajate vastuvõtmiseks soovida.

Tuues sisse massiliselt tööjõudu, oleme mõne aja pärast silmitsi juba tuttavate probleemidega. Kui meile valmistab peavalu juba mõnesaja pagulase vastuvõtmine, nende keeleõpe ja integreerimine, siis mida veel rääkida suuremast sisserändajate hulgast?

Ja kas sisserände hoogustamine on üldse lahendus? Suurt osa Eestist juba lahkunud inimesi enam koju alampalga peale tagasi ei meelita. Järelikult tuleb teha pingutusi, et motiveerida hoopis lahkumismõtete veeretajaid Eestisse edasi jääma.

Samal teemal

18.05.2015
Riigikontroll: vajalikud on tööhõivereformid ja läbimõeldud rändepoliitika
18.05.2015
"Meie taluvuspiir on 35 pagulast!"