Kommentaar

Siret Kotka | Üksnes otse valides saab rahvas oma presidendi (58)

Siret Kotka, riigikogu liige, Keskerakond, 16. juuni 2015 17:50
Siret KotkaFoto: facebook.com/siret.kotka
Teame, kuidas Eesti ühiskonnas on võim ja rahvas üksteisest kaugenenud, mistõttu inimeste mured Toompeani enam ei jõuagi. Seda joont tuleb muuta. Keskerakond on välja pakkunud idee, kuidas sellist olukorda parandada – rahvas peab saama presidenti valida. 

Rahva-president arvestaks rahvaga 

Samal teemal

Presidendi roll meie ühiskonnas on suurem, kui meedias üritatakse näidata. Presidendist sõltub, kas üks või teine seadus üldse seaduseks saabki. Kui presidendile tundub mingi seadus vastuoluline, on tal võimalik see riigikogusse tagasi saata, et saadikud saaksid seda parandada, täiendada või üldse ära jätta. Sellega on tavaliselt alati kaasas käinud avalikkuse suur tähelepanu. Kui rahvas on presidendi valinud, peab ta seaduse väljakuulutamisel kindlasti arvestama eelkõige rahva tahtega ja alles siis võimuparteide soovidega.

Presidendi valimine riigikogus tähendab praegu seda, et Eesti riigipeaks saab ainult see, kes sobib valitsuskoalitsioonile. Järelikult ei ole president midagi muud kui võimuparteide tänuvõlglasest hüpiknukk. Valitsus otsustab, kas ta valitakse tagasi ka teiseks ametiajaks. Seega mingisugust sõltumatust ja erapooletust eesti rahval selliselt presidendilt oodata ei maksa.

Seetõttu tuleb Keskerakond ikka ja jälle välja ideega lasta rahval president otse valida. Meie rahvas saab sellega suurepäraselt hakkama ja ei vaja, et peaminister Taavi Rõivas ja tema koalitsioonipartnerid Toompeal selle rahva eest ära otsustaksid. 

Riigipea rahva juurde tagasi 

Tegelikkuses pole eesti inimestel praegu võimalikki omaenda riigipea valimistel arvamust avaldada ega kõige kõrgema riigiametniku valimisprotsessi mingilgi moel sekkuda. Presidendi otsevalimine annaks aga kodanikele ühe väga selge ja konkreetse otsustusõiguse, mis tasakaalustaks Eesti poliitikat.

Ei tule ju kellelegi üllatusena president Toomas Hendrik Ilvese elu omas roosas mullis. Ilvese-Eesti ja päris-Eesti ei lähe omavahel kahjuks kokku. Selline riigipea on võimalik vaid tänase valimiskorra juures, kus võitjaks saab võimulolijatele truu, aga mitte eesti rahvaga ühes rütmis hingav president.

Meie president peaks olema lugupeetud isafiguur, keda rahvas austab ja kelle sõnumit tähtsaks peab. Selline rahva-president oleks eeskujuks meile kõigile ja oleks tasakaalukuse võrdkuju. Selline riigipea saab tulla ainult siis, kui rahvas valib endale sellise inimese. Valitsusparteid oma kandidaadile selliseid kriteeriumeid ei sea, sest nende jaoks on peamine, et president neid ei segaks. Ilves on selle koha pealt halvas mõttes eeskujulik. Arnold Rüütel või Lennart Meri valitsuse pilli järgi ei tantsinud.

Kehtiv valimiskord ei soosi tõsiselt võetavat debatti ja rahvaga otsesuhtlust. Kui keegi tahab saada presidendiks, ei läheks ta täna üle-eestilisele ringsõidule saamaks rahvalt heakskiitu, vaid suundub Toompeale valitsuserakondade ukse taha. Just sealt tuleb tema kandidatuurile eitav või jaatav vastus, sest olgem ausad – Eestis presidenti tegelikult ju ei valita, vaid valitsus nimetab ta ametisse. Tulemus on ette teada ja kokku lepitud võimuparteide tagatubades.

Rahva kokkupuude presidendikandidaatidega piirdub mõne üksiku meedias ülekantava valimisdebatiga. Pole vahet, millist kandidaati rahvas eelistab. Sama hästi võiksid need tele- või raadioväitlused olematagi olla.

Kui rahvas valiks presidenti, tekiks ühiskonnas enne valimisi laiem arutelu, mille käigus tõstetaks üles inimeste jaoks tähtsad teemad. Rahva-president hakkaks senisest enam avaldama peaministrile survet mitmesuguste eluvaldkondade murede lahendamisel, sest teda ei kammitse enam tänuvõlg valitsuskoalitsiooni ees. Tema kuulaks rahvast.

Samal teemal

09.00.2017
Madison: häbi reeturite pärast - Keskerakonna saadikud võtavad presidendi otsevalimise eelnõu tagasi
22.08.2015
Riigikogus kaalutakse taas presidendi otsevalimisi