Juhtkiri

Juhtkiri | Usaldage mind palun!  (4)

Õhtuleht.ee, 15. juuni 2015 18:10
Foto: Andres Varustin
"Katkestasin oma puhkuse, et vastata opositsiooni küsimustele ja põhjendada, miks tööjõumaksude langetamine + lastetoetuste tõus on õige tee," säutsus peaminister Taavi Rõivas enne Keskerakonna riigikogus algatatud umbusaldusavaldust. Demagoogilise retoorika parimate reeglite  kohaselt jättis Rõivas mainimata, et Keskerakond tahab teda umbusaldada mitte tööjõumaksude langetamise, vaid maksutõusude pärast, millest valimiste eel sõnakestki juttu ei olnud.

Samal teemal

Usaldada siis või mitte, selles on küsimus. Umbusaldamine kui protsess ei kanna juba oma nimeski koalitsiooni ja opositsiooni vahele sildu rajavat sõnumit. Kuigi umbusalduse algatas opositsioonierakond, peaksid Rõivas ja tema juhitud Reformierakond kujunenud olukorras ka oma süüd nägema: nii juhtub, kui sa ei viitsi eelnõude menetlemise tavapärast rada läbi käia ning oled tülika opositsiooni vältimiseks kõik muudatused ühte kobareelnõusse kokku pannud.

Endine õiguskantsler Allar Jõks ja riigiõiguse spetsialist Carri Ginter nimetavad sellist käitumist paheliseks õigusloomeks: õigusriigi põhimõtted ohverdatakse päevapoliitilistele kaalutlustele. Koalitsioonierakondades endiski küsimusi tekitanud maksumuudatuste kobaras heakskiitmine välistab nende muudatuste sisulise arutelu. Usaldushääletusel peavad kobareelnõu poolt hääletama ka need võimuliidu saadikud, kes osa maksumuudatustega nõus ei ole. Nõnda paneb valitsus oma rahvaesindajad jälle kummitempli ebaväärikasse rolli.

Erakondade viimatisi reitinguid arvestades peaks valitsusjuht hoidma sootuks madalamat profiili. Paradoksaalsel kombel on riigikogult enda usaldamist nõudva erakonna usaldus  rahva seas sulanud kui kevadine lumi. Pärast usaldavat ellujäämishääletust tuleb aga heade koalitsioonipartnerite  nõudel hakata ümber kirjutama sedasama võimulepet, mille elluviimiseks kobareelnõu nende endi häältega vastu võeti. Kas enam haigemaks saab minna?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee