Foto: Mari Luud
Karoliina Vasli | Video: Mari Luud 15. juuni 2015 15:19
Värske rahvasaaadik Eerik-Niiles Kross (Reformierakond) ütleb, et paneks oma senisele tööle riigikogus hinde 4-. "Eks ma olen algaja riigikogus, elan sisse," tunnistab ta.

"Olen tegelenud sellega, et kaardistada võimalusi ja töid, mida riigikogus teha saaks," arutleb ta ja lisab, et võiks ju kuulata vaid kella, mis kutsub parlamendisaali hääletama, aga on ka palju kasutamata ressurssi. "Väliskomisjonis näen väga palju tegevusi, kus riigikogu liikmed saaks Eestile kasuks olla."

Valijad on üldiselt riigikogu suhtes kriitilised ja aeg-ajalt kerkib ka üles küsimus, kui palju sisulist tööd 101 saadikut teevad. Ka täna on aktuaalne nii-nimetatud maksupakett ja peaminister Taavi Rõivase umbusaldushääletus. On ette selge, et on väga väike tõenäosus, et opositsiooni tahe läbi läheks. 

"Kõik oskavad arvutada, et koalitsiooni 59 häält on rohkem kui opositsiooni 42 häält. Võiks ju öelda, et ajaraiskamine, mis saalis toimub - koalitsioon hääletab üle, miks üldse istume ja heietame, ajame suust sooja õhku välja. Aga see ongi demokraatia ilu ja valu, opositsioon käib närvidele ja võtab vaheaegu, aga nad peavadki seda tegema," arutleb Kross. "Demokraatlik mõtteharjutus ja mõttetöö, mis sellises kollektiivis tekib, oma omaette väärtus."

Parteide maailmavaated ja seisukohad on seinast seina, ent Krossi meelest on vastasseisud kasulikud. "Võiksime ju teha nagu Putini-Venemaal, et üks mees ütleb, kuidas asjad on, siis lüüakse templid peale... Seda ei taha."