Foto: Mati Hiis
Toimetas Marge Sillaots 15. juuni 2015 11:27
"Kui mitmed koalitsioonisaadikud ei tule hääletamiseks kohale või jätavad hääletamata, on kindlasti tegemist teatava märgiga," rääkis politoloog Rein Toomla tänasest peaminister Taavi Rõivase umbusaldamisest. Valitsuse teatel katkestas Rõivas ka oma puhkuse.

Suure tõenäosusega liitub umbusaldamisega mitmeid pettunud koalitsioonisaadikuid, sest valitsuses on üsna selgelt on tunda mõranemist, vahendab Pealinn Toomla sõnu.

Tänasel opositsiooni korraldatud umbusaldushääletusel Taavi Rõivase valitsuse suhtes kujuneb kõige põnevamaks küsimus, kui mitu koalitsioonisaadikut umbusaldamisega liituvad, sest see näitab ühtlasi mõrade tõsidust praeguses valitsusliidus. "Kui mitmed koalitsiooni saadikud ei tule hääletamiseks kohale või jätavad hääletamata, on kindlasti tegemist teatava märgiga," ütles politoloog Rein Toomla.

Rõivas katkestas puhkuse

Valitsuse teatel katkestas peaminister täna oma puhkuse, et vastata riigikogu saadikute küsimustele seoses opositsiooni algatatud umbusaluseavaldusega.

"Valitsus soovib langetada tööjõumakse, tõsta lastetoetusi ja tagada piisavad vahendid riigi kaitsmiseks välisvaenlase eest. Täna hääletusele tulevad eelnõud loovad selleks eeldused ning tagavad, et riigi tulud ja kulud on järgmisel neljal aastal tasakaalus," ütles peaminister Rõivas.

Peaministri soovil kutsuti kokku erakorraline valitsuse istung, millega taotletakse peaminister Taavi Rõivase suhtes algatatud umbusalduse avaldamise nõude arutamist juba täna.

Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse paragrahvi alusel on valitsusel õigus peaministri suhtes algatatud umbusalduse avaldamise nõude arutamist riigikogu istungil esimesel võimalusel.

Vabaerakonna liige: me mitte kuidagi ei toeta praegust valitsust

Riigikogu liige Siret Kotka Keskerakonnast ütles, et Taavi Rõivast umbusaldavad ka Keskerakonnaga opositsiooni kuuluvad Vabaerakond ja EKRE.

Tema fraktsioonikaaslane Jüri Adams aga sõnas: "Me mitte kuidagi ei toeta praegust valitsust ja täiesti siiralt hääletame ilmselt umbusaldusavalduse poolt."

EKRE esimees, riigikogu liige Mart Helme ütles Pealinnale, et umbusaldusega liitutakse põhjusel, et valitsus ei oma mandaati maksutõusudeks, millele suurem osa rahvast vastu seisab. Mis puudutab aga koalitsioonisaadikute võimalikku liitumist umbusaldusavaldusega, siis Helme sõnul sõltub see, kas hääletamine tuleb salajane või avalik. Kui salajane, on võimalik, et sellega liitub nn pettunuid nii IRL-i kui ka sotside leerist.