Eesti uudised

Laine Randjärv TTÜ rektori valimistest: kurioosse olukorra lahendamine on kuratooriumi auküsimus (12)

Toimetas Kristin Aasma, 12. juuni 2015 13:25
Riigikogu kultuurikomisjoni esimees Laine Randjärv.Foto: Laura Oks
Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) rektori valimistega tekkinud ebatraditsioonilise ja kurioosse olukorra peab lahendama ülikooli kuratoorium vastavalt enda seadusele, on Riigikogu kultuurikomisjoni esimees Laine Randjärv seisukohal. 

Randjärv selgitas täna ETV "Terevisioonis", et TTÜ-l on sarnaselt Tartu Ülikooliga oma seadus, ülejäänud neli kõrgkooli käivad avalik-õigusliku seaduse alla ning demokraatlikus ühiskonnas ei peaks kõrgkooli rektori valimisi otsustama kohtuekspertiis.

Samal teemal

"Tallinna Tehnikaülikool ei ole kuidagi oma mainet kahjustanud, täna on teravik suunatud kuratooriumi enda suunas ja protseduuride suunas, kuidas nad on läbi viinud hääletamist. Kui seadusandja poolt vaadata, siis protseduurika on lahti kirjutatud ja reegleid sajaprotsendiliselt täites on võimalik olukord lahendada ja vältida sellist kurioosset olukorda, kuhu me oleme tänaseks jõudnud," kommenteeris Randjärv ja lisas: "Reeglid on kirjas, oluline on neid täita ja võib-olla jooksvalt reegleid mitte muuta."

Randjärv ei soovinud anda hinnangut TTÜ rektori valimiste viiendale voorule: "Ütleme nii, et seaduses seda viiendat vooru ei ole. Kuidas kuratoorium ise selle lahendab, on nende auküsimus. Ma arvan, et seal on piisavalt mõistlikud inimesed koos ja nad peavad suutma seda lahendada."

Riigikogu kultuurikomisjoni esimees rõhutas, et kõik ülikoolid on Eestis autonoomsed ja ei riigikogu ega ükski teine organ ei pea normaalsetel tingimustel sekkuma.

"Teine võimalus on see, et vaadata, mis saab kolmandas kuratooriumi voorus, ehk siis pärast nõukogu." Randjärv ei arva, et ministri poolt uute kuratooriumi liikmete nimetamine oleks ainus võimalus. Tegelikult peaks kuratoorium kokku tulema ja otsustama ise lahenduse, arvab Randjärv. "Igasugune väljastpoolt tulev järelevalve jätab sekkumise mulje – kohus oleks muidugi äärmine juht," rääkis Randjärv.

Randjärve sõnul ei ole TTÜ seadus sugugi halb, kuid võib-olla tasub tehnikaülikoolil mõelda Tartu Ülikooli seadusele, kus rektorit valib ligi 300 liiget. TTÜ läks Skandinaavia süsteemi peale, kus rektorit valib kuni 15 inimest, TTÜ-s siis 11 inimest. "Aga kui see on nii nagu praegu, siis ei ole kellelgi teisel teha midagi, kui ainult kuratooriumil," ütles Randjärv.

Kui on juba seadust rikutud, miks mitte minna kuuenda vooru juurde ja teha see hääletus uuesti, et saada tulemus teada? Randjärve sõnul ei teki ilmselt kellelgi head tunnet sellest, kui ülikoolile valitakse rektor kohtu otsusega. "Ma väga loodan, et kuratooriumis suudetakse leida see lahendus, mis vastab seadusele ja mis annab võimaluse valida Tallinna Tehnikaülikooli rektor väärikalt," sõnas ta ning rõhutas, et olukorral lahendamine on kuratooriumi auküsimus.

Seekordsed TTÜ rektori valimised on läinud üle kivide ja kändude. Tehnikaülikooli rektori valimistulemused kuratooriumis olid endise poliitiku Jaak Aaviksoo kasuks kaheksa ja vastu kolm häält. Neli kuratooriumi liiget aga teatasid, et tegelikult hääletasid nad vastu ja kahtlustavad valimissedelite võltsimist.

Nädal tagasi otsustas TTÜ kuratooriumi esimees Sandor Liive, et lõpliku tõe selgitamiseks tuleb saata valimissedelid kohtuekspertiisi instituuti eksperdihinnangu saamiseks. DNA, sõrmejälgede ja käekirja analüüsiks peavad kuratoorium ja hääletamise korraldajad andma kirjaliku nõusoleku.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee