Eesti uudised

Lisatud video!

ÕHTULEHE VIDEO | Immigrandid Lätist: seitsekümmend tonni terast (20)

Mattias Tammet | Video: Mari Luud, 12. juuni 2015, 07:00
 Mari Luud
Möödunud nädalal jõudis Tapale peale seniste veel USA tanke, juurde toodi soomustransportööre ja lahingu­masinaid Bradley. Kogu Lätis paiknenud USA sõjaväe tankide ja lahingmasinate park on nüüd Eestis.

Järgneme Tapa sõjaväebaasis Eesti numbrimärgiga valgele Nissanile, kus sees ports USA sõjaväelasi. Mitte just Hummer, aga Tapa lennuvälja äärde juhatab see vähemalt sama hästi. Jääme lennuraja äärde seisma.

Aga – tanke pole. Kapten Jonathan Punio teeb telefonikõne, et lahingmasinad üles otsida. "Tavaliselt on tolmupilve juba kaugelt näha," tõdeb USA saatkonna pressiesindaja Caitlyn Kim.

Kuid siiski: ameeriklaste Abramsi tankide lähenemisest annab teada hoopis lennukivilin. Peabki andma, sest neid tanke liigutavad gaasiturbiinmootorid, mis meenutavadki lennukimootoreid.

Tolmupilv, tõsi, tuleb tankidega tõesti kaasa. Roomikud peksavad vana lennurada, tankide sabast puhisevad 500kraadised heitgaasid. Ja silma jääb hoopis mingi ere vilkumine. "See on optilistelt sihikutelt peegelduv päikesevalgus," teab sõjaväelane.

Kas vaenlane seda nähes tanki kaugelt ei märka? "Kõiki probleeme ei saa ära hoida. Aga pole hullu. Kui sina tanki näed, näeb tank sind ka," on sõjaväelane kindel.

Ümber meie undavad-tuhisevad-tantsivad tankid on siin olnud juba mitu kuud. Kuid neid lennuraja kõrvalt jälgivad ja hindavad sõjaväelased vaid nädala jagu. "Läti oli päris keeruline. Palju muda, palju liiva," tõdeb kompanii komandör Jonathan Punio.

Ent ka Eesti maastikul sõitmine osutub võrreldes kodumaaga keeruliseks: Eestis olevat põhjavesi niipalju maapinnale lähemal, et seitsmekümnetonnised tankid kipuvad maapinnale kinni jääma. Mõistagi tulid tankidega kaasa ka päästemasinad, kuid tanki võib hädast välja sikutada ka teine tank.

Mööda mitmekilomeetrist vana lennurada – ja vahel selle kõrval – kihutav tankide nelik ei ole mingi tavaline nähtus, kuid võimalust kasutatakse hoolega, tõdevad USA sõjaväelased. Eesmärk on harjutada ühist manööverdamist.

"Tavaliselt harjutatakse seda ringi jalutades," selgitab Punio.

Ilma naljata: jalutatakse mööda väljakuid ringi, mängides, et jalutajad on ise tankid. "Kõik näevad kõiki ja õpivad otsustama, mida manööverdamisel teha."

20 KOMMENTAARI

e
Eesti vabaks 14. juuni 2015, 07:04
Okupandid kasige koju
e
EESTI VABAKS 13. juuni 2015, 19:49
AMEERIKAMÖRTSUKAD KASIGE KOU
Loe kõiki (20)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee