Eesti uudised

Kutsehariduskeskus avab suvel nii uksed kui ka aknad (1)

Kaire Mets, 13. juuni 2015, 19:57
Foto: KRISTJAN TEEDEMA
Tartu kutsehariduskeskuses on nii mõnigi eriala läbinud uuenduskuuri, avatakse mitu päris uut eriala ja muutunud on ka kooli sisseastumise kord. Muudatustest räägib lähemalt õppekorralduse juht Mariann ­Karja.

Kutsehariduskeskus pakub õpet rohkem kui 50 nõutud erialal, kuid loomulikult peab kool ajaga kaasas käima, et lõpetajad õpitud teadmiste ja oskustega tööturul edukalt läbi lööksid. Just seetõttu avame uusi erialasid ning muudame õppekavade sisu senisest veelgi praktilisemaks.

Uued ja uuendatud erialad

IT valdkonnas näiteks saab sügisest õppida noorem-tarkvaraarendajaks, sest tarkvarafirmad ootavad kõige enam tööle just programmeerimisoskustega noori spetsialiste. Uus õppekava on loodud koostöös IT-ettevõtjatega.

Täiesti uus on bürootöö eriala, kuhu oodatakse õppima põhiharidusega noori. Bürootöö on mitmekülgne, sisaldab nii infotöö, dokumentide koostamise, asjaajamise ja arhiivindusega seotud ülesandeid.

Esimest korda saab õppida ­lihameistri oskusi. «Minge tuttava lihuniku juurde...,» õpetab Briti telekokk Jamie Oliver. Lihameister, koka parim abimees, tunneb lihatoodete tehnoloogiat ja oskab liha tükeldada nii, et selle parimad omadused esile tulevad. Ka on lihameistri tööks valmistada pooltooteid, maitsvaid sinke, vorste jm. Meistrikäsi vajavad nii suurköögid ja tööstused kui ka restoranid.

Meesterätsepa amet on hästi unustatud vana taastamine: koos nõudlike klientide arvu kasvuga tuleb ka keerukamate individuaalõmbluse oskustega noori meistreid kasvatada.

Päris uued erialad on tulemas turismivaldkonnas. Reisikonsultandi eriala annab hea ettevalmistuse reisibüroo klientide teenindamiseks, nii kliendi soovidest lähtuvate reisipakettide koostamisel kui ka olemasolevate müügil. Giid on aga hinnatud abimees, kelle teadmistest ja oskustest võivad võita nii vaatamisväärsuste haldajad kui ka neid külastavad turistid.

Uuenenud vastuvõtukord

Kõigi sügisest avatavate erialade ja õppekavadega saab põhjalikult tutvuda kooli kodulehel. Uuendusena tuleb kõigil sisseastujail esitada motivatsioonikiri. See aitab selgitada kandidaadi huvisid ja eeldusi ning põhjendada erialavalikut. Kool pakub ka koolitusi motivatsioonikirja koostamiseks.

Kandideerida korraga kahele erialale, kuid tänavu ei ole enam tegu esimese ja teise eelistuse määramisega vaid võrdsete valikutega. Kahtlemata peavad need olema hästi läbi mõeldud, seepärast saab kahele erialale kandideerida üksnes karjäärinõustajaga konsulteerides. E-vastuvõtu keskkonnas dokumente esitades kahe eriala valiku võimalust pole, seda saab teha üksnes kohapeal.

Kõige suurem muudatus seisneb aga selles, et esmakordselt sai põhihariduse baasil erialadele kandideerida juba kevadisel koolivaheajal. Nii ongi paljud noored juba kutsehariduskeskusse sisse saanud ja saavad suvevaheajal rahulikult puhata.

Need kandidaadid, kes jäid pingereas tahapoole, jäävad oma punktidega ootele, kuniks eespoololijad on oma õppimaasumise lõplikult kinnitanud. Kool võtab nendega kindlasti ühendust. Kes soovib, võib kandideerida ka uuesti – tuleb eelmine avaldus tühistada ja uus avaldus teha, uuesti dokumente enam tooma ei pea.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee