Kodu

Rõduaed - ­rohenäpu ­pisike paradiis 

Mairi Kadak, 12. juuni 2015 13:35
LAGUNEV KORTERMAJA TRT: KORTERMAJA RÕDU : PÕLVA, 11SEP12 Põlvas Uus tänav 9 maja on varisemisohtlik FOTO ALDO LUUD /ÕTHTULEHTFoto: ALDO LUUD
Tõsisel aiahuvilisel ei jää aed seepärast rajamata, et tal oma maalappi pole – tillukese, aga rikkalikult lokkava aia suudab rohenäpp rajada ka väikesele rõdule.

Rõdul saab kasvatada peaaegu kõike, kinnitatakse nii aianduskeskusest Hansaplant, Juhani puukoolist, Bakkerist, Hortesest kui mujaltki. Tuleb siis uskuda!

Ainsaks piiranguks nimetatakse rõdu suurust – aga ruumi nutikalt ära kasutades mahub ka tillukesele rõdule uskumatult palju.

Taimed vajavad iga päev hoolt

Kes tahab, võib piirduda vaid silmailuga ja kasvatada lilli, aga potis või kotis saab kasvatada ka salateid, maitsetaimi, tomatit, paprikat, kõrvitsat, kartulit-porgandit – olemas on isegi õunapuud, mis sobivad potis kasvatamiseks.

Hakkama saab rõduaia pidamisega igaüks, julgustavad aednikud, kuid soovitavad mõelda sellele, et taimevalikule seavad mõnevõrra piire valgustingimused: kas rõdu on avatud hommikupäikesele, on seal tugev lõunapäike või saab taim ainult lühikest aega õhtupäikest.

Unustada ei tohiks sedagi, et pottides kasvatatavad taimed vajavad igapäevast hoolitsust – tuleb mõelda, kui palju on suvel aega nendega tegelda.

Istutusnõudeks sobivad kõikvõimalikud anumad ja mahutid: võib ise kastid kokku klopsida, võib valida kodus olevate ämbrite-pottide-korvide seast, ka veini- või muu kauba kastid ja erinevas suuruses plekkpurgid passivad hästi.

Aianduspoest võib leida ka spetsiaalseid istutuskotte – suuremaid ja väiksemaid, ühe ja mitme taime tarvis, osa juba väetatud mullaga täidetud. Seega: igale rõdule on võimalik leida sobivad istutusanumad ja kui need on valitud, saab hakata mõtlema ka rõdu kujundusele.

Kortermajas tuleks mõelda ka sellele, et ühe asuka aiahuvi ei tohi teisi segada: tuleb jälgida, et kastmisvesi alumist naabrit ei uputaks või ronitaimed kõrvalrõdule ei valguks.

Hoolitse piisava niiskuse eest

Istutusnõu põhjas peab kindlasti olema auk, et liigne vesi saaks ära voolata. Nõu põhja tuleb puistata korralik kiht kergkruusa, sellele võib laotada paar kihti ajalehte, et muld ava ummistama ei pääseks ja siis täita nõu mullaga. Kui rõdu on väga soe ja päikeseline, võiks mulla sisse segada niiskust hoidvat geeli või perliiti – nii väheneb kastmisvajadus – ja loodusväetisi.

Kui kasvatate näiteks maitsetaimi, aga nõu,mis selleks hästi sobib, on väga kõrge, võib osa sellest täita näiteks penoplastiga – taimejuured nagunii sügavale ei küüni, pole mõtet mulda raisata. Sel moel täidetud anum on ka kergem ja seda on vajadusel lihtsam liigutada.

Samal teemal

13.05.2016
Rõduaed – linnarahva poti­põllundus

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee