Eesti uudised

Uuslinna kvartal sirgub sügavusse ja kõrgusse (4)

Ants Vill, ants.vill@linnaleht.ee, 11. juuni 2015 16:28
Kesklinna suurimasse vundamendiauku ehitatakse kahekorruselist allmaaparklat. Kevadeks leiab aga selle korstna elamuist, äridest ja kohvikutest ümbritsetud väljakult. Heiko KruusiFoto: Heiko Kruusi
Rotermanni kvartali arendajad ehk firma Rotermann City loodab, et sadamast kiviviske kaugusel asuvast piirkonnast kujuneb vanalinnaga võrreldava tõmbetugevusega turismimagnet.

Kvartali Ahtri tänava ääres seni tühjana püsinud platsil laiutab praegu kesklinna suurim ja sügavaim auk. Augu põhjast kõrgub betooniga rikkalikult kindlustatud punastest tellistest Rotermanni kvartali katlamaja 53-meetrise tehasekorstna vundament. Kuuldavasti on see ehitusplats praegu ka linna üks keerukamaid. Tiheda hoonestusega kvartalis on ehitajaile ja nende masinaile nimelt väga napilt ruumi, muinsuskaitse nõuded on ranged ning tagatipuks on aluspõhi ebapüsivast saviliivast ning kevadel näiteks kippusid seal lihked tekkima.

Kesklinna pikim hoone

Maa peal aga on lood nii kaugel, et tellinguisse ja kaitsekardinaisse on mähitud enam kui saja meetri pikkune endine elevaatori ehk viljahoidla hoone. „Muinsuskaitse nõuded ei luba selle kõrge ja pika hoone seintesse aknaid ehitada,” selgitab arendajaettevõtte Rotermann City turundusjuht Ander Sõõrumaa. Hoone kolmele korrusele on kavandatud treening- ja tantsusaalid, katuse alla ja Ahtri-poolsesse akendega ossa bürooruumid. Kino poole jäävas praegu veel katuseta ühekorruselises osas hakkab tegutsema Aasia restoran.

Pika hoone kõrvale jäävale tänavale avanevate rohkete ukseavade rida viitab, et sinna tekib stiilsete väikepoodide rida. Praegu veel vaheseinteta ruum ise on põnev. Enam kui sajandivanused paest astmelised sambad jagavad ruumi väiksemateks üksusteks, laest aga ulatuvad pea käega katsutavasse madalusse püramiidikujulised raudluugi ning hammasmehhanismiga varustatud viljasalvede tühjenduskoonused. Hoone peaks valmis saama tuleva aasta alguses.

Rotermanni kvartalisse kerkib või ehitatakse vanadest tehasehoonetest ümber veel mitu hoonet. Vanade müüride ja moodsate seinte vahelduva rütmiga kvartalist peaks kujunema piirkond, kus elu ega melu ei lakka tunnikski. 2017. aasta kevadeks kasvab kvartali kasulik pind 30 000 ruutmeetri võrra, sellegipoolest jääb ulatuslikule alale veel paar maja, mille käikuvõtmise plaanid on praegu alles väljatöötamisel.

Ander Sõõrumaa kinnitab lõpetuseks, et laevaturistide peamise linna suundumise tee ääres üha laieneva kvartali arendamisel on neil olnud silme ees visioon, mida võiks nimetada Tallinna uueks linnaks.

Samal teemal

22.07.2016
FOTOD | Rotermann City arendamine jõuab lõpusirgele