Maailm

FOTOD | Pentus-Rosimannus USAs: Ukraina peab saama taastada kontrolli oma riigipiiri üle (17)

Toimetas Marge Sillaots, 11. juuni 2015 11:45
Foto: Välisministeerium
USAs visiidil viibiv välisminister Keit Pentus-Rosimannus rääkis New Yorgis kohtumistel ÜRO ametnikega, et olukord Liibüas, Ukrainas ja Süürias on juba pikemat aega enam kui muret tekitav.

"Julgeolekunõukogus poliitilise üksmeele puudumisel on oluline ÜRO laiem tegevus tsiviilelanikkonna kannatuste leevendamiseks," lausus minister kohtumisel ÜRO poliitikaküsimuste asepeasekretäri Jeffrey Feltmani ja ÜRO humanitaarküsimuste ja hädaabi asekoordinaatori Kyang-wha Kangiga.

Samal teemal

Asepeasekretäri Feltmaniga oli välisministril kõne all ka olukord Ukrainas. Pentus-Rosimannus ja Feltman olid ühel meelel, et viimased arengud Ukrainas teevad väga murelikuks. "Relvarahu rikkumiste sagedus ja hiljutised sündmused Marjinka ümbruses on märk sellest, et sõjalisest tegevusest ei ole loobutud ja eskalatsioon võib toimuda igal hetkel," rõhutas välisminister. "Peame seda tugevamalt nii Euroopa Liidu kui ÜRO kaudu nõudma Venemaalt Minski kokkulepete täitmist. Ukraina peab saama taastada kontrolli oma riigipiiri üle." Välisminister lisas, et Ukraina vajab ka majanduslikku tuge, et keerulised ajad üle elada. "Riik on sõjas ja teeb samaaegselt reforme, neil on vaja igasugust tuge, mida rahvusvaheliselt anda suudame," selgitad Pentus-Rosimannus.

ÜRO humanitaarkoordinaator Kyang-wha Kang ja väliminister Pentus-Rosimannus keskendusid kohtumisel peamiselt humanitaarolukorrale Ukrainas. "Lahingutegevuse tagajärjel on hukkunuid üle 6000, sisepõgenike arv on tõusnud ligi 1,3 miljonini," sõnas välisminister. "Kohalik elanikkond elab pideva hirmutunde all ja inimõigusi rikutakse pidevalt. Peame jätkama Ukraina igakülgset toetamist, nii inimõiguste tagamisel kui sisepõgenike olukorra leevendamisel," ütles välisminister ning lisas, et Eesti on 2015. aastal suurendanud arengu- ja humanitaarabi Ukrainale 2,35 miljoni euroni.

Välisministri sõnul on humanitaarabi andmisel oluline ÜRO keskne ja tõhus koordinatsioon. "Humanitaarabi vajadused maailmas pidevalt kasvavad, abiandjate võimalused aga oluliselt ei suurene, mistõttu tuleb humanitaarabi süsteemi muuta senisest efektiivsemaks. Oluline on panustada rohkem ka kriiside ennetamisele," sõnas Pentus-Rosimannus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee