Maailm

Austraalia peaminister hoiatab: Islamiriik on pikkade kombitsatega surmakultus (26)

Toimetas Kristin Aasma, 11. juuni 2015 11:12
Austraalia peaminister Tony AbbottFoto: AFP / Scanpix
Austraalia peaminister Tony Abbott kutsub Vaikse ookeani rahvaid üles võitlema islamiäärmuslastega hoiatades, et Islamiriik on "kaugeleulatuvate kombitsatega surmakultus" ning sel on globaalsed ambitsioonid.

Sydneysse on kahepäevasele julgeolekunõupidamisele kogunenud ministrid 25 Vaikse ookeani riigist, nende seas Malaisiast, Singapurist, Jaapanist, Laosest, Vietnamist ja Uus-Meremaalt. Piirkondlikul vägivaldse äärmusluse vastasel summitil osalevad ka Google'i, Facebooki, Twitteri ja teiste sotsiaalmeediakanalite esindajad, vahendas BBC.

Samal teemal

Austraalia võimud on teatanud, et pühasõdalaste rühmitistes Süürias ja Iraagis võitleb üle saja Austraalia kodaniku. Eelmisel aastal tõstis Austraalia ohutaset ning viis läbi mitmeid terrorivastaseid reide.

Abbotti sõnul on Islamiriigil iga inimese ja valitsuse jaoks lihtne sõnum: "Ühine või sure". "Sellesarnase üksusega ei saa läbirääkimisi pidada, sellega saab üksnes võidelda," sõnas Austraalia peaminister. "See ei ole terrorism kohaliku häda tekitamiseks, see on globaalsete taotlustega terrorism."

Abbott ütles, et peamiseks väljakutseks on töötada välja meetod, kuidas peatada noori inimesi ühinemast islami pühasõdalastega, ning seda peab Abbott ka konverentsi peaküsimuseks. "Meil on vaja, et idealistlikud noored inimesed tunnistaksid, et ühinemine Islamiriigi surmakultusega on äärmiselt ekslik ja valesuunaline tee, et väljendada oma ohverdamissoovi," rääkis Abbott.

Abbotti kommentaarid tulid pärast USA presidendi Barack Obama korraldust saata Iraaki veel 450 sõjaväelast, kes hakkavad treenima Iraagi sõjaväelasi võitluseks Islamiriigi vastu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee