Eesti uudised

Keskkonnaamet: Silmeti tulekahjuga ei kaasne kiirgusohtu Sillamäe linna elanikele 

Toimetas Kristin Aasma, 10. juuni 2015, 21:40
Molycorp Silmeti tööstushoone põleng Sillamäel 9. juunil 2015.Foto: Kaspar Pokk / Kanal 2
Kolmapäeval teostasid Päästeameti erikeemia talituse ja Keskkonnaameti eksperdid keskkonna kiirgusmõõtmist Sillamäel, et kontrollida, kas tulekahju tulemusel on linnas tuvastatav radioaktiivne kiirgus. Mõõtmised näitasid, et ohtu Sillamäe elanikele ei ole. Radioaktiivsuse tase linnas on normi piires.

10. juuni õhtul teostasid Päästeameti erikeemia talituse ja Keskkonnaameti spetsialistid mõõtmisi kontrollimaks tulekahju tulemusel tekkinud võimalikku radioaktiivsust.

Samal teemal

Keskkonnaameti kinnitusel ei tuvastatud linna elanikele mitte mingisugust ohtu. Looduslikust foonist mõnevõrra kõrgemat kiirgustaset täheldati Molycorp Silmeti kinnisel territooriumil vahetult põlenud hoone läheduses. Territoorium on piiratud ja seda valvab ööpäevaringselt ettevõtte poolt palgatud turvafirma. Mainitud alal hakatakse ohtu likvideerima.

Molycorp Silmeti tulekahju tekkepõhjused ning põlenud ainete täpsed kogused selgitab välja uurimine.

Praeguseks on teada, et põlengu hetkel oli hoones muuhulgas ferronioobiumi toore, mis sisaldab väikeses kontsentratsioonis looduslikke radioaktiivseid aineid. Ferronioobium ei ole lenduv isegi kõrgetel temperatuuridel, seega pole võimalik, et radioaktiivne aine leviks väljapoole tehase territooriumit.

Arvestades hoones asunud ferronioobiumi kogust ja aine ohtlikke omadusi, otsustati läbi viia mõõtmised, et veenduda keskkonna ja inimeste ohutuses. Tänastest mõõtmistulemustest selgus, et Silmeti tööstushoone põlenguga ei kaasne radioloogilist ohtu piirkonna elanikele ning kiirgustase jääb Sillamäe linnas normi piiresse.

9. juunil kell 15.45 tuli häirekeskusele teade, et Sillamäel Kesk tänaval tuleb ettevõtte hoonest musta suitsu. Tulele pandi piir 10. juunil kella 00.09ks, lõplikult kustutati tulekahju 10. juuni keskpäevaks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee