Taavi RõivasFoto: Mati Hiis
Õhtuleht.ee 10. juuni 2015 17:33
Esmapilgul võib tunduda, et valitsus astub Euroopa Komisjonile üsna südikalt vastu, öeldes, et Eestile määratud pagulaskvootidega ei saa nõus olla. Kuna aga valitsus sealsamas nendib, et Eesti on nõus võtma vabatahtlikult vastu piiratud arvu põgenikke, siis tuleb lõpptulemus ju tegelikult sama, mis kvoodiga leppides.

Vastuseta jääb aga küsimus, mille üle arutleda ei soovita ja mille üle seetõttu aru ka peetud pole: kellel on õigus otsustada selle üle, kas ja kui palju põgenikke Euroopa Liit Eestisse saadab? Selle – riigi suveräänsuse seisukohalt väga põhimõttelise – küsimuse püstitamise asemel kiirustame täitma oma “internatsionaalset kohust piiratud kontingendi” vastuvõtmisel.

Pagulaskvoodile vastu seistes püüab järsult populaarsust kaotanud Reformierakond ilmselt nägu säilitada ja astuda sammukese EKRE-le lähemale. Pikka poliitilist edulugu selle peale üles ehitada vaevalt õnnestub: kui ühel hetkel hakkavad pagulased siiski Eestisse saabuma, pöördub avalik arvamus suure tõenäosusega neid maale toovate erakondade vastu.

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni juht Kalle Pallingu väitel ei oleks sisserändajate vastuvõtmiseks "vaja enam majutuskeskuse etappi, vaid konkreetset elamispinda konkreetses omavalitsuses. Eluase, võimalik töökoht, kool ja lasteaed on need eeltingimused, mis peavad olema täidetud."

Eestis on palju konkreetseid omavalitsusi, mille elanikele ei leidu sobivat elamispinda, kus tööd on raske leida, kool on suletud või sulgemisel ning ka lasteaiakohta annab tikutulega otsida. Kas see tähendab, et pagulaste vastuvõtmise peakoormus langeb jõukamatele valdadele, kus kõik tingimused on olemas? Tere tulemast Viimsisse ja Rae valda? Või kavatseb riik, keda töö- ja lasteaiakohtade loomine oma kodanikele pole silmatorkavalt morjendanud, nüüd märkimisväärselt panustada nende kohtade loomiseks pagulastele? Kas ei tunne Eesti elanik end sellisel juhul diskrimineerituna?

Kui põgenike vastu on mässu tõstnud isegi Põhja-Itaalia, siis millisest solidaarsusest me räägime põgenikke siia vedades? Ega mitte ometi solidaarsusest immigrante Euroopasse smugeldava maffia vastu?

Samal teemal

Kommentaarid  (26)

Vaatleja 15. juuni 2015 08:59
Esimene vale on juba ilmnenud. 2050 migrandiga on EV valitsus juba arvestanud ja teinud riigihanke sellise arvu migrantide hooldamiseks. Minu usaldus EV valitsuse vastu on kadunud.
AB 13. juuni 2015 17:11
NÜÜD näha kuidas pivhkur ja kalts pa...a panevad neil kõik teada palju võtavad info levis ju aga pivhkur vabandama ei saa kommida salastatud. HALB vaadata kui telekas näitab missuguses majas elavad tulevased eestivabariigi tulevased töökad kakao värvides inimesed ja kõrval igipõlised eesti inimesed ära kroobatanud majades.HÄBI EESTI RIIGILE JA NEID PILTE VAADATAKSE KA MUJAL MAAILMAS. SEE on see hamstrite valitsus millele pani laal, juudi raibe ja fooliumimütsike pluss tagatoa rollid ämmakapid krassitajad ja mu saast kes sõltub toiduahelast.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS